Jak wybrać odpowiedni plastyfikator do betonu?

Według definicji naukowej, plastyfikator do betonu zwiększa parametry mechaniczne tej substancji i obniża temperatury zeszkleń. W praktyce – bardzo ułatwia pracę na budowie. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę kupując plastbeton. 

Co to jest plastyfikator do betonu?

Plastyfikator to substancja chemiczna, która zwiększa elastyczność danego materiału. Plastyfikator do betonu jest mieszanką różnych substancji chemicznych, które zwiększają ruchliwość łańcuchów polimerowych. Możesz je kupić w różnej formie. Do najpopularniejszych należą bez wątpienia plastyfikatory w formie płynnej. Możesz też kupić ten produkt w formie sypkiej, oznaczony na opakowaniu jako plastyfikator do zaprawy bądź też do zaprawy murarskiej. Niezależnie od tego, który wybierzesz, możesz być pewien, że dodaje się mniej więcej do 5 procent plastyfikatora do danej ilości cementu. To już sprawi, że Twoja praca z tym materiałem będzie łatwiejsza, a co za tym idzie – przyjemniejsza.

Plastyfikator do wylewek betonowych. Rzecz obowiązkowa

Zastanawiasz się zapewne, co daje ten produkt, którego kiedyś nie dodawano do betonu. Nasi ojcowie i dziadkowie korzystali z właściwości wapnia, który jednak nie sprawdza się w każdych warunkach. Trzeba jednak oddać wapnu, że jest odporne na wszelakiego rodzaju korozje oraz zwiększa przyczepność zaprawy do podłoża. 

Dzisiaj budowanie z plastyfikatorem jest łatwiejsze. Mieszkanka dzięki jego użyciu jest bardziej elastyczna oraz ma większą spoistość. Mieszanka betonu z plastyfikatorem będzie miała lepsze właściwości kohezji, przez co łatwiej będzie się z taką wylewką cementową pracować. Z plastyfikatorem beton będzie odporniejszy na uszkodzenia mechaniczne oraz warunki atmosferyczne. To ważne praktycznie przy każdym zastosowaniu tego materiału, o którym więcej dowiesz się na https://www.castorama.pl/produkty/budowa/cementy-i-zaprawy-budowlane/dodatki-do-zapraw-i-betonow/plastyfikatory.html.

Jak wybierać odpowiedni plastyfikator?

Reklama

W zależności od tego, jaki efekt końcowy chcesz uzyskać, musisz szukać odpowiedniego rodzaju plastyfikatora. Możesz więc wybrać produkt zwiększający ciekłość cementu, bez wchodzenia w jego właściwości bądź taki, który spowoduje zmniejszenie ilości wody, którą dodajesz do betonu. Możesz wybrać i taki plastyfikator do betonu, która spowoduje zagęszczenie tworzonej przez ciebie mieszanki.

Warto również, byś zwrócił uwagę na opis wybranego przez Ciebie plastyfikatora do danej pracy. Plastyfikator do zaprawy murarskiej będzie miał inne właściwości niż ten do betonu. Zwróć również uwagę na warunki, w jakich możesz używać danego plastbetonu. Niektóre będą nadawać się do pracy w niskich temperaturach – inne mogą nie dać rady w warunkach jeszcze bardziej ekstremalnych. 

Plastyfikator do ogrzewania podłogowego? Tak!

Niektóre z plastyfikatorów dedykowane są pod wylewkę pod ogrzewanie podłogowe. Taki plastbeton podnosi wytrzymałość wylewki, który musi wytrzymać wysokie temperatury oraz wilgoć, jaka będzie obecna podczas działania ogrzewania podłogowego. Plastyfikator tego rodzaju doskonale przewodzi ciepło i nie będzie barierą w ogrzewaniu Twojego mieszkania czy domu. W wielu wypadkach poprawi nawet przewodność cieplną posadzki, co przełoży się na ciepło w Twoich czterech ścianach. Sprawdź na https://www.castorama.pl i zobacz, która substancja będzie dla Ciebie idealna.

Inne zastosowanie plastyfikatora? Przy produkcji tworzyw sztucznych

Plastyfikatory to także substancje, które używa się w szeroko pojętym przemyśle. Do najbardziej znanych należą plastyfikatory wykorzystywane w produkcji kostki brukowej. Dzięki temu właśnie ten materiał jest dość odporny na uszkodzenia mechaniczne. Można powiedzieć, że plastyfikator odpowiada także znaczne zwiększenie właściwości chroniących przed promieniami UV. 

Kolejną częścią przemysłu, w której używane są plastyfikatory jest branża lakiernicza. Przy lakierowaniu tworzyw sztucznych taki lakier z dodatkiem plastyfikatora jest zdecydowanie elastyczniejszy. Można nim malować różnego rodzaju powierzchnie, nie obawiając się, że zacznie on pękać. Substancja ta, dodana do lakieru, sprawi również, iż nie powstaną odpryski, które wymagają dodatkowego lakierowania.

Ciekawym rodzajem plastyfikatorów, o których warto wspomnieć są superplastyfikatory. Dodawane do betonu, który będzie transportowany na większe odległości, zapewniają mu ochronę przed mrozem i szybkim związaniem. To bardzo ważne w kontekście transportu produktu oraz łatwiejsze pompowanie mieszanki betonowej na budowie.