Jak wybrać kamerę samochodową do taksówki?

Reklama

Taksówkarze to ta grupa kierowców, którzy każdego dnia pokonują różne odległości, przemieszczając się w obszarach miejskich jak i poza terenem zabudowanym. Każdego dnia kierowcy doświadczają różnych sytuacji na drodze, stając się uczestnikiem, sprawcą czy świadkiem kolizji lub poważnego zdarzenia. W celu wiarygodnych wyjaśnień organom służb drogowych warto rozważyć zakup wideorejestratora. Na jaki model się zdecydować?

Sprzęt dopasowany do potrzeb zawodowych

W przypadku kierowców taksówek należy poszukiwać modeli wideorejestratorów, które mają możliwość nagrywania tego, co dzieje się również w środku pojazdu. To nie tylko kwestie bezpieczeństwa dla kierowcy i pasażerów, ale i stały podgląd zachowań, które mogą mieć wpływ na sytuację na drodze. Współczesna kamera samochodowa do taxi ma wszystkie parametry pozostałych modeli, ale wyróżnia się możliwością rejestracji obrazu w kabinie samochodu.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie kamery do taksówki?

Kąt widzenia

Wideorejestrator taksówkarza powinien mieć możliwie jak najszerszy kąt widzenia, by zapisywać obraz widoczny przynajmniej na dwóch pasach ruchu. Przy nagrywaniu zapisuje się szeroki kadr obrazu, co jest wiarygodnym dowodem przy ewentualnych zdarzeniach na drodze. Obecnie modele kamer mają kąt widzenia 120 stopni, ale można znaleźć i takie, których parametr ten osiąga wartość nawet 180 stopni.

Rozdzielczość

To jeden z kluczowych parametrów, którym należy się kierować przy wyborze sprzętu do rejestracji jazdy. Standardowo kamerki samochodowe nagrywają w rozdzielczości HD (1280 × 720 p), jednak niektóre modele oferują nagrywanie także w Full HD a nawet 4K.

Należy jednak pamiętać, że wysoka jakość obrazu będzie potrzebować pojemnej karty pamięci. To kolejna rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę przy zakupie takiego sprzętu. Dobrą opcją jest możliwość obsługi zewnętrznej karty SD. Kierowca ma wtedy pewność, że podczas nagrywania w pętli nie skasuje się żaden z filmów.

Czujnik ruchu

To bardzo przydatna opcja dla wszystkich kierowców. Czujnik ruchu powoduje uruchomienie kamery, gdy tylko pojazd ruszy z miejsca. Nagrywanie automatycznie rozpoczyna się również wówczas, gdy auto ulegnie uszkodzeniu, stojąc na parkingu. Dzięki temu właściciel pojazdu będzie mógł zidentyfikować sprawcę zdarzenia i pociągnąć go do odpowiedzialności.

Nagrywanie nocne

To funkcja szczególnie przydatna dla taksówkarzy, którzy pracują również nocą. Nagrywanie po zmroku w dobrej jakości rozdzielczości umożliwi kamera, która jest odporna na światło latarni i mijających samochodów. Najlepiej sprawdzi się sprzęt wyposażony w diody podczerwieni, który zapewni stabilny i wyraźny obraz w godzinach nocnych.

Akumulator

Wideorejestrator wyposażony w akumulator nie potrzebuje zasilania zewnętrznego. To przydatna funkcja dla kierowców taxi, którzy bez przerwy kursują na trasie, korzystając z możliwości rejestracji obrazu.

Powyższe cechy są kluczowe dla taksówkarzy, którzy chcą sprawić sobie dobrej jakości wideorejestrator jazdy. Do parametrów dodatkowych można zaliczyć jeszcze moduł GPS, kamerę cofania czy sterowanie głosem.

Reklama