Jak wybrać dobry hosting?

Żeby twoja strona WWW działała niezawodnie, musisz korzystać ze sprawdzonego hostingu. Jeśli nie masz wiedzy na ten temat, to możesz mieć duży problem z podjęciem dobrej decyzji. Na co powinieneś zwrócić uwagę, żeby wybrać niezawodny hosting? Czy taka usługa jest droga?

Hosting WWW – kryteria wyboru

Reklama

Znalezienie solidnej usługi hostingowej wymaga znajomości podstawowych kryteriów, którymi powinniśmy się kierować, podejmując decyzję odnośnie wyboru firmy. Warto podkreślić, że hosting WWW nie jest usługą drogą, szczególnie w pierwszym roku korzystania z niej. Na koniec października 2019 roku, w popularnym AZ.pl, skorzystanie z pakietu hostingowego wiązało się z kosztem niższym niż 10 zł za 12 miesięcy. Oto, na co warto zwracać uwagę, wybierając hosting WWW:

  • Cena – nie chodzi o to, aby hosting WWW był jak najtańszy, lecz o przejrzyste zasady. Jeśli korzystasz z promocji, dzięki której usługa będzie cię kosztować bardzo mało przez pierwszy rok, to sprawdź, ile za nią zapłacisz w roku kolejnym. Upewnij się też, czy skorzystanie z promocji nie wiąże się z obowiązkiem korzystania z usługi przez następny rok w cenie regularnej.
  • Darmowy okres testowy – firma hostingowa powinna dać ci możliwość skorzystania z darmowego okresu próbnego. W ramach tej propozycji otrzymujesz dostęp do wszystkich możliwości usługi. Najczęściej hosting można w ten sposób testować przez 7–14 dni. Co jeśli serwer, który cię interesuje, nie daje możliwości darmowego testu? Lepiej z niego zrezygnować i brać pod uwagę taki, który możesz wcześniej sprawdzić.
  • Transfer – coraz częściej jest on nieograniczony. Jest to wygodne rozwiązanie, gdyż tym sposobem jesteś przygotowany na wypadek, gdyby zainteresowanie twoją stroną zdecydowanie wzrosło. Wykorzystany transfer określa ilość danych pobranych ze stron oraz wysłanych na serwer. Pamiętaj jednak, że bardzo duża liczba odwiedzających może oznaczać, że pozostałe zasoby, jakie zostały ci przypisane przez administratora, nie będą wystarczające.
  • Ograniczenia – jako korzystający z serwera współdzielonego musisz się liczyć z wieloma ograniczeniami. Dotyczą one procesora, pamięci RAM, powierzchni, liczby plików na serwerze, wysłanych dziennie wiadomości e-mail, skrzynek e-mail, kont FTP, baz danych czy zapytań do baz danych. Najczęściej im droższy pakiet, tym większe masz możliwości. Nie oznacza to jednak, że musisz wybrać najdroższy serwer. Zdecyduj się na taki, który będzie odpowiedni, biorąc pod uwagę prognozowaną popularność strony.
  • BOK – w przypadku każdego hostingu możliwe są awarie czy przestoje. Dodatkowo, mogą nasunąć ci się pytania związane z działaniem usługi. Właśnie dlatego tak duże znaczenie ma biuro obsługi klienta, które powinno udzielać szybkich i rzeczowych odpowiedzi, zarówno przez pocztę elektroniczną, jak i telefonicznie. Jeśli po wybraniu numeru firmy, oczekujesz przez kilkadziesiąt minut na połączenie, to nie warto brać pod uwagę takiej usługi.
  • Uptime – czyli czas nieprzerwanej pracy serwera. Nie może on wynosić 100 proc. ze względu na konieczność aktualizowania oprogramowania, wymiany podzespołów, co jednak najczęściej odbywa się w godzinach, w których najmniej użytkowników korzysta z sieci.
  • Gratisy – wraz z kontem hostingowym możesz otrzymać ofertę darmowego korzystania przez rok z jednej czy kilku domen. Możliwe również, że w cenie dostaniesz certyfikat SSL. Warto śledzić nieustannie zmieniające się promocje, by w odpowiednim momencie wykupić abonament.

Jeśli nie wiesz, jaki hosting wybrać, a powyższe porady nie były dla ciebie wystarczające, to zapytaj o pomoc znajomych, którzy korzystają z usług hostingowych. Sprawdź, jak działają ich strony. Jeśli są zadowoleni z usług firmy, na którą się zdecydowali, to być może warto wybrać ten sam serwer.