Jak stworzyć funkcjonalny układ łazienki? 5 porad eksperta

Dobrze urządzona łazienka powinna nie tylko doskonale wyglądać. Jej wystrój powinien być przede wszystkim funkcjonalny – tak, by zapewnić użytkownikom maksymalną wygodę. Aby uzyskać taki efekt, należy zadbać o przemyślane rozmieszczenie poszczególnych mebli i elementów wyposażenia. Przedstawiamy garść sprawdzonych porad eksperta Komfort, dzięki którym zadanie to będzie łatwiejsze, niż myślisz.

Określ swoje potrzeby

Przystępując do planowania układu łazienki, w pierwszej kolejności określ potrzeby higieniczno-sanitarne jej przyszłych użytkowników. Trzeba przy tym wziąć pod uwagę nie tylko stan obecny, ale i zmiany, jakie mogą pojawić się z biegiem czasu.

Na tym etapie należy zadać sobie kilka podstawowych pytań.

– Wanna, prysznic czy ich połączenie?

– Czy wystarczy jedna umywalka, czy lepiej zainwestować w dwie lub model podwójny?

– Otwarte półki czy zamykane szafki pod umywalkę i/lub na ścianę?

– WC – kompakt czy zestaw z podwieszaną misą?

– Czy w łazience ma znajdować się pralka?

Odpowiadając sobie na te pytania, weź pod uwagę nie tylko potrzeby domowników, ale i możliwości i ograniczenia, jakie wiążą się z kształtem i metrażem pomieszczenia. Aby korzystanie z poszczególnych urządzeń było wygodne, należy umieścić je w odpowiednich odległościach od siebie. Bardzo ważne są także wysokości, na jakich zostaną zamontowane. Jeśli nie znasz konkretnych liczb, sięgnij do przepisów prawa budowlanego. Zawierają one szczegółowe normy opracowane przez ekspertów w dziedzinie ergonomii. Co prawda wymagania te dotyczą łazienek publicznych, jednak mogą być cenną wskazówką również w warunkach domowych.

Ostrożnie z dekoracjami

Wyraziste wzory i intensywne kolory z pewnością prezentują się bardzo efektownie i nadają wnętrzu wyjątkowego charakteru. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup płytek o interesującej fakturze bądź bogato zdobionych mebli, zastanów się, czy rozwiązania te na pewno są praktyczne. Niektóre materiały i wykończenia świetnie prezentują się w katalogu producenta, ale niekoniecznie sprawdzą się w domowej łazience. Jeśli nie chcesz, by estetyczny wygląd łazienki wymagał ciągłego sprzątania i czyszczenia poszczególnych elementów, postaw na proste, uniwersalne rozwiązania.

Dokładnie zmierz pomieszczenie

Zanim przystąpisz do projektowania łazienki oraz wyboru elementów jej wyposażenia, zadbaj o wykonanie szczegółowych pomiarów pomieszczenia. Bardzo często z pozoru niewielkie detale decydują o tym, czy wnętrze należy do tych bardziej ustawnych, czy też trzeba będzie poświęcić mu nieco więcej uwagi. Od takich kwestii jak odległości między drzwiami, ścianami i ewentualnym oknem zależy również to, jakie sprzęty (lub jakiego typu) zmieszczą się w danej łazience. Może się okazać, że konieczna będzie rezygnacja z wanny na rzecz prysznica lub przeniesienie pralki do kuchni, lub innego pomieszczenia.

Pamiętaj o drzwiach

W większości przypadków drzwi otwierają się do wnętrza pomieszczenia. Łazienka jest jednak wyjątkiem. Jeśli decydujesz się na zakup tradycyjnych drzwi rozwieranych, muszą one otwierać się na zewnątrz. Dotyczy to również bardzo przestronnych wnętrz. To po prostu kwestia bezpieczeństwa. Jeśli bowiem np. osoba znajdująca się w łazience zasłabnie, nie dojdzie do sytuacji, w której zablokuje drzwi, uniemożliwiając ich otwarcie.

Remont łazienki z Komfort Białystok

Niezależnie od tego, czy projektujesz wnętrze samodzielnie, czy korzystasz z pomocy eksperta, czekają Cię zakupy wszystkich elementów wyposażenia. Oczywiście najlepiej jest zrobić je w jednym miejscu. Salon łazienek Białystok należący do sieci Komfort to idealne miejsce na takie zakupy. Dzięki bogatej ofercie Komfort wszystko, czego potrzebujesz, kupisz w jednej lokalizacji.

Największy asortyment w dziedzinie łazienek znajdziesz w naszym sklepie stacjonarnym zlokalizowanym na terenie centrum handlowo-usługowego Outlet Center Białystok przy ul. Narodowych Sił Zbrojnych 15b. Kompleks ten umiejscowiony jest w północno-zachodniej dzielnicy Bacieczki. Lokalizacja ta jest wyjątkowa przede wszystkim ze względu na doskonały dojazd, na jaki mogą liczyć nie tylko mieszkańcy całego miasta, ale i jego okolic. W bezpośrednim sąsiedztwie sklepu przebiegają bowiem istotne arterie komunikacyjne, takie jak Szosa Knyszyńska czy aleja Generała Franciszka Kleeberga. W pobliżu znajduje się także stacja kolejowa Białystok Bacieczki oraz przystanek autobusowy, przy którym zatrzymuje się linia 18.

W salonie przy ul. Narodowych Sił Zbrojnych znajdziesz nie tylko bogatą ofertę produktów. To jeden z tych sklepów, w których skorzystasz z szerokiego pakietu dodatkowych usług. Zapewniamy nie tylko fachowe doradztwo przy zakupach! Pracują u nas także specjaliści, z którymi skonsultujesz swój projekt. Mogą też stworzyć indywidualny plan łazienki dopasowany specjalnie do Twoich potrzeb.

Komfort – Podłogi, Dywany, Drzwi, Łazienki, Kuchnie i Meble

Narodowych Sił Zbrojnych 15b, 15-690 Białystok

tel. 885400308