Jak skutecznie pobudzić laktację?

Gdy pojawi się kryzys laktacyjny, czy brakuje pokarmu, aby nakarmić dziecko, warto wykorzystać takie akcesoria jak laktator. To jeden ze sposobów, aby pobudzić prawidłową laktację, z którą problemy mogą wystąpić z naturalnych powodów, gdy mleko pod wpływem zmian potrzeb dziecka zmienia skład.

Przy wystąpieniu problemów z laktacją nie trzeba od razu się martwić. Jednym z częstych problemów jest tak zwany kryzys laktacyjny. Pojawia się on około trzeciego tygodnia życia dziecka. Wówczas jego potrzeby żywieniowe się zmieniają. Organizm matki musi zacząć produkować bardziej wartościowy pokarm. Jednak nie zawsze ten proces jest natychmiastowy. W takiej sytuacji może wystąpić kilkudniowy przestój w odpowiedniej produkcji mleka. Pokarmu będzie mniej. Natomiast po maksymalnie kilku dniach wszystko produkcja mleka powinna się ustabilizować.

W jaki sposób pobudzić laktację?

Nie zawsze problemy z laktacją są czasowe. Wówczas niezbędne będzie spróbowanie jej pobudzenia. Jednak z najprostszych sposobów jest częste przystawianie dziecka do piersi. Ssanie pobudza tak zwany odruch prolaktynowy. Wytwarzane są wówczas hormony, które stymulują produkcję pokarmu. W celu uzyskania odpowiedniej ilości mleka, warto szczególnie w pierwszych tygodniach życia dziecka karmić je, gdy tylko sygnalizuje głód. Im częściej piersi będą opróżniane, tym będą następnie produkować znacznie więcej pokarmu.

Jak ograniczyć problemy z laktacją?

Brak produkowania odpowiedniej ilości pokarmu przez matkę może być związane również z nieodpowiednią dietą, czy stresem. Adrenalina, która wydzielana jest przez organizm, może ograniczać produkcję innych hormonów. Obejmuje to również te, które są odpowiedzialne za laktację. Zatem warto unikać stresowych sytuacji.

Reklama

Bardzo ważna w okresie karmienia dziecka jest odpowiednia dieta. Ma ona wpływ nie tylko na ilość produkowanego pokarmu, ale przede wszystkim na jego jakość. Odpowiedni sposób żywienia się powinien opierać się na sprawdzonych dietach. Takie są opracowane przez uznanych specjalistów i prezentowane są na stronach zaufanych instytucji.

Warto, także pamiętać, że dieta podczas karmienia dziecka powinna być:

  • urozmaicona,
  • umiarkowana,
  • uregulowana.

Zbilansowana dieta to taka, która jest bogata we wszystkie, najważniejsze składniki odżywcze, witaminy, a także minerały. Taka będzie w stanie pozytywnie wpływać na samopoczucie, sposób funkcjonowania organizmu na co dzień, a także na zdrowie dziecka. Natomiast ilość i wielkość posiłków nie powinna być zbyt obfita. Matki powinny żywić się w umiarkowany sposób. Nie warto zapominać, także o regulowanym spożywaniu posiłków. Karmiące kobiety powinny jeść przynajmniej cztery razy dziennie. Jednak, gdy zbilansowane, profesjonalne diety, czy naturalne metody nie pozwalają poprawić laktacji, wówczas można wykorzystać laktator.

Laktator do pobudzenia produkcji pokarmu

Karmiące matki wykorzystują laktator, gdy produkują nadmiernie duże ilości pokarmu. Wówczas może pojawiać się dyskomfort związany z bólem piersi. Laktator pozwala na usunięcie nadmiaru pokarmu. Jednak takie urządzenie może być wykorzystane również, gdy za słaba jest laktacja. Wynika to z faktu, że pozwala zapewnić imitowanie odruchów ssania dziecka. W ten sposób można w sztuczny sposób stymulować brodawki. Oczywiście laktator nie będzie w stanie w pełni zastąpić odruchu ssania dziecka. Podczas jego trwania wytwarzana jest więź pomiędzy matką a maluchem. Natomiast z laktatorów można skorzystać, gdy produkcja pokarmu nie jest odpowiednia, a w celu zwiększenia czasu stymulacji brodawek.