Jak skompletować odpowiedni sprzęt na via ferrata?

Góry mnie wzywają, muszę iść – pod tym zdaniem moglibyście się podpisać rękami i nogami? A w dodatku, choć Beskid Niski sercu bliski, macie ochotę na więcej adrenaliny podczas wędrówek? Wypróbujcie wypad na via ferrata.

Via ferrata – co to takiego

Po włosku znaczy to dosłownie „żelazna droga”. Jest to szlak turystyczny poprowadzony poprzez skały. Miłośnicy wspinaczki oprócz widoków zapierających dech w piersiach mogą spodziewać się tutaj wymagającej drogi (stopień trudności ferrat oznacza się literami od A do F, gdzie pierwsza oznacza szlak dla osób początkujących, natomiast ostatnia – niebezpieczną drogę dla osób bardzo doświadczonych). Nie braknie jednak pomocy w postaci zamontowanych klamer, łańcuchów, stalowych lin, drabin, kładek czy wiszących mostów. 

Gdzie jest najbliższa via ferrata?

Jeśli chcecie spróbować, zacznijcie od najłatwiejszych szlaków – w Dolomitach w rejonie Cortina d’Ampezzo. Via ferraty mają też Słowacy (np. Martinske Hole czy szlak na Czerwoną Ławkę), Czesi (np. Vodni Brana), Słoweńcy (Triglav – najwyższy szczyt Słowenii), Austriacy, Francuzi i Niemcy. Żelazną drogę znajdziemy również na Borneo.

Czy w Polsce jest via ferrata? Owszem, w Kruczych Skałach (niedaleko Szklarskiej Poręby), ale jest płatna. Jeśli chcecie sprawdzić, czy ten sposób górskich wędrówek przypadnie wam do gustu, wypróbujcie swoich sił na tatrzańskiej Orlej Perci (niektórzy nieoficjalnie nazywają ją również polską via ferrata). Bez względu na to, czy wyruszycie potem na trudniejsze szlaki, warto najpierw odpowiednio się przygotować.

Jak się przygotować?

Po pierwsze – zadbajcie o swoją kondycję psychofizyczną. Ruch przed wyprawą w góry jest obowiązkowy, dobrym pomysłem będą regularne odwiedziny ścianek wspinaczkowych. Jeśli schodziliście Tatry wzdłuż i wszerz i nie macie lęku wysokości ani przestrzeni, ferraty o stopniu trudności od A do C nie powinny sprawić wam problemu.

Reklama

Druga ważna sprawa to odpowiedni, atestowany sprzęt. Przed wyprawą sprawdźcie, czy jest sprawny. Jeśli podczas poprzedniej wędrówki na via ferrata ulegliście wypadkowi, należy go wymienić na nowy. Zwykle jednak powinien wystarczyć na 5-12 lat (w zależności od wskazań producenta)

Co potrzebujemy wziąć na via ferrata?

Podstawowy sprzęt to kask wspinaczkowy, buty, uprząż, lonża, rękawiczki i lonża odpoczynkowa. Jeśli zamierzamy wziąć plecak, starajmy się, aby nie ważył więcej niż 30 kg. Również odzież na taką wyprawę powinna być odpowiednia. Tradycyjnie w góry ubieramy się na cebulkę, ale tak, aby zapewnić sobie swobodę ruchów. Przy zmiennej pogodzie przyda się zarówno bielizna termoaktywna, jak i kurtka z membraną. 

Przyjrzyjmy się niektórym elementom wyposażenia:

  • Uprząż wspinaczkowa – dla miłośników via ferraty stworzono specjalny rodzaj zabezpieczeń. Taka uprząż ma szersze pasy (dedykowana dla kobiet posiada profilowany pas biodrowy), a zamiast łącznika – węzeł. Warto poszukać uprzęży o niskiej wadze, zaopatrzonej w dodatkowe klamry pomagające w regulacji.
  • Kask wspinaczkowy – lekki, regulowany, z dobrą wentylacją. Dobrym materiałem ochronnym będzie poliwęglan lub stopiony polietylen. Pamiętajmy, że kask rowerowy w tych warunkach nie zda egzaminu!
  • Lonża w kształcie litery Y – z automatycznymi, dużymi karabinkami i blokadą zamka. Karabinki powinny być tak zamocowane, aby się nie przekręcać. Warto, aby lonża posiadała absorber, amortyzujący uderzenie podczas upadku.
  • Rękawice – bardzo przydatne podczas chwytania metalowych elementów, które podczas deszczu czy mrozu mogą być śliskie lub powodować otarcia. 
  • Buty – można zaopatrzyć się w wysokie buty trekkingowe, pozwalające chronić kostkę czy stopę. Innym rozwiązaniem będą buty tzw. Podejściowe, lekkie, pozwalające lepiej wyczuć podłoże. 

W drodze warto pamiętać o bukłaku czy termosie z wodą (albo herbatą, choć to woda lepiej gasi pragnienie) oraz przekąskach. Jeśli wiecie, że partie gór, w które się wybieracie, mogą być oblodzone, zaopatrzcie się w raki i czekan (oraz odpowiednie buty). Przyda się także własna lina (około 30 m) na wypadek, gdyby trzeba było asekurować towarzysza waszej wyprawy (do tego kilka karabinków HMS oraz przyrząd asekuracyjny).

Jeśli chcecie skompletować sprzęt na tę wyprawę, zajrzycie do sklepu Addnature.pl. W dziale „via ferrata” znajdziecie potrzebne akcesoria.