Jak przyspieszyć internet w telefonie? Wyjaśniamy

Każdy z nas nosi w kieszeni „minikomputer”, który pod względem technologicznym jest znacznie bardziej zaawansowany niż maszyny, które wysyłały pierwszych ludzi w kosmos. Smartfon bez dostępu do szybkiego internetu jest jednak mało użyteczny w codziennym życiu. Jak poprawić jakość sygnału w urządzeniu mobilnym tego typu? Podpowiadamy!

Wolny internet w telefonie przy korzystaniu w domu

Istnieje kilka powodów, dla których internet w telefonie może spowalniać lub nawet całkowicie się zawieszać. Jeżeli w użytku jest internet stacjonarny dostarczany do urządzenia przez Wi-Fi, przyczyny problemu z łączem mogą być następujące:

  • przestarzały system komunikacji (najnowocześniejszą i najszybszą technologią jest obecnie światłowód),
  • zła jakość modemu lub jego błędne ustawienie,
  • zła częstotliwość, na której działa modem (np. 2,4 MHz zamiast 5 MHz),
  • niska prędkość transferu danych (w ofercie UPC dostępny jest internet domowy bez limitu o prędkości do 1 Gb/s),
  • bariery fizyczne (np. grube ściany w domu). 

W każdym z wymienionych przypadków rozwiązaniem problemu zbyt wolnego łącza jest usunięcie jego przyczyny: zmiana dostawcy usług internetowych, zaopatrzenie się w usługę lepszej jakości (przede wszystkim opartą na najnowocześniejszej technologii) czy wymiana sprzętu (routera) na nowszy.

Jeżeli przyczyną spowolnienia jest słaby sygnał Wi-Fi, konieczne może okazać się zainstalowanie specjalnych wzmacniaczy, takich jak WiFi POD od UPC. Można ich używać pojedynczo lub (w razie potrzeby) stworzyć kompatybilną z modemem sieć urządzeń, które przekazują sobie sygnał, rozprowadzając go po rozległym obszarze lub wielu kondygnacjach.

Wolny internet w telefonie przy korzystaniu poza domem

Szybki internet w telefonie przydaje się w szczególności podczas pobytu poza domem. Za pomocą odpowiednio dobranej aplikacji możesz m.in. znaleźć na mapie miejsce, w którym się znajdujesz, wyznaczyć trasę do miejsca docelowego czy też opłacić bilet parkingowy. Co jednak, jeśli internet w telefonie działa wyjątkowo wolno?

Dane komórkowe i internet LTE

Istnieje kilka sposobów na przyspieszenie internetu w telefonie. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby zarówno urządzenie, jak i sama usługa dostawcy medium, były wysokiej jakości. Większość dostępnych obecnie na rynku smartfonów obsługuje standard sieci 4G LTE, który ma bardzo dobrą jakość. Coraz więcej urządzeń umożliwia już również transfer w sieci 5G, co jest oczywiście bardziej optymalnym rozwiązaniem, o ile użytkownik znajduje się w zasięgu anteny nadającej sygnał tej jakości.

Jeżeli często korzystasz z mobilnego internetu LTE, zadbaj też o odpowiedni dla swoich potrzeb pakiet usług. Bardzo ważnym parametrem jest tu limit danych – im więcej transferu miesięcznie zużywasz, tym wyższy powinien być Twój limit. Wyczerpanie wszystkich dostępnych w danym okresie rozliczeniowym gigabajtów powoduje obniżenie prędkości przesyłu i odbioru informacji. W użytkowaniu jest to odczuwalne jako znaczne spowolnienie internetu.

Twój miesięczny limit transferu danych może wynosić nawet 50 Gb. Łatwo go jednak uszczuplić w sposób niezamierzony, np. instalując aplikacje działające w tle lub godząc się na ich automatyczne aktualizacje. Zadbaj więc o to, aby nie tracić transferu w czasie, w którym z niego nie korzystasz. Pamiętaj również o używaniu aplikacji i witryn w wersji Lite – znacząco odciąży to połączenie i sprawi, że Twój internet w telefonie będzie działał szybciej.

Wi-Fi w miejscach publicznych

Będąc poza domem, możesz próbować łączyć się z ogólnodostępnymi sieciami Wi-Fi. Znajdują się one m.in. na lotniskach, dworcach kolejowych czy w centrach handlowych. Często spotykanym zjawiskiem są również sieci półotwarte, to znaczy takie, których użytkowanie jest dostępne np. dla gości danego hotelu czy lokalu.

Klienci UPC mają do dyspozycji jeszcze jedną możliwość. W przestrzeni publicznej mogą korzystać również z sieci ponad 800 hotspotów, które są łatwe do zlokalizowania w aplikacji UPC Connect. Dzięki temu możesz mieć stały dostęp do internetu poza domem bez utraty transferu danych. Otwarte i półotwarte sieci WiFi oraz sieć hotspotów WiFree łączy jedna wspólna cecha. Działają one tym lepiej, im bliżej nadajnika znajduje się użytkownik. Jeśli więc podczas korzystania z jednego z tych rozwiązań zauważysz, że internet w Twoim urządzeniu zwolnił, spróbuj przemieścić się do miejsca z lepszym zasięgiem