Jak przygotować się do zabiegu laserowej korekcji wzroku?

Laserowa korekcja wzroku jest coraz bardziej popularna. Nic dziwnego. Po zabiegu pacjent może w pełni cieszyć się zdrowym wzrokiem, a tym samym z przyjemnością wykonywać codzienne obowiązki, czy ulubiony sport. Laserowa korekcja wzroku z pewnością poprawia komfort i jakość życia. Co należy wiedzieć? Zabieg poprzedzony jest wizytą kwalifikacyjną, podczas której eliminowane są wszelkie przeciwwskazania, mogące negatywnie wpływać na efekt końcowy.

Laserowa korekcja wzroku – przygotowanie do zabiegu

Przed laserową korekcją w Optegrze wzroku należy zapisać się na wizytę kwalifikacyjną, której wyniki ważne są trzy miesiące. Jeśli w tym czasie pacjentowi nie uda się zapisać na zabieg – będzie musiał powtórzyć całą kwalifikację.

O czym pacjent powinien pamiętać?

Przede wszystkim osoby na co dzień noszące soczewki kontaktowe powinny zaprzestać ich używania na czas:

  • 7 dni przed zabiegiem w przypadku soczewek miękkich,
  • 14 dni przed zabiegiem w momencie soczewek miękkich torycznych,
  • 1 miesiąc przed zabiegiem w przypadku soczewek twardych,
  • 2 miesiące przed zabiegiem w momencie soczewek ortokeratologicznych.

Ważne, aby w dniu zabiegu pacjent był zdrowy, bez aktywnej opryszczki, infekcji i temperatury. Dobę przed laserową korekcją wzroku nie powinien spożywać alkoholu. Jeśli na co dzień stosuje krople nawilżające przepisane przez lekarza – powinien je używać do dnia zabiegu.

Ponadto pacjent powinien zadbać o zdrowy i lekkostrawny posiłek. Nie jest zalecane przychodzenie na zabieg na czczo. Zaleca się natomiast, aby ubrał się wygodnie, komfortowo i wziął ze sobą okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Co ważne, w dniu zabiegu nie wolno nakładać makijażu, kremu i stosować drażniących perfum.

Reklama

Laserowa korekcja wzroku – czego spodziewać się po zabiegu?

Pacjent, zaraz po zabiegu może odczuwać dyskomfort w postaci pieczenia, łzawienia i uczucia ciała obcego w oku. Stopień zaawansowania wymienionych dolegliwości zależny jest od reakcji pacjenta. Zwykle symptomy te mijają samoistnie po ok. 3-4 godzinach.

Warto pamiętać, że tuż po laserowej korekcji wzroku obraz może być rozmazany. Pacjent nie powinien się jednak martwić – to normalna reakcja, która minie jeszcze tego samego dnia. Ważne jednak jest, aby po zabiegu pacjent dużo odpoczywał i spędzał jak najwięcej czasu z zamkniętymi oczami. Jeśli dolegliwości bólowe zwiększą się – zaleca się, aby wziął środki przeciwbólowe.

Dodatkowo po zabiegu nie wolno pocierać i zaciskać oczu. Jeśli na oko zostanie nałożona soczewka ochronna – nie należy zdejmować jej również na noc. Nie zaleca się również, aby w dniu zabiegu pacjent prowadził samochód. Mogą wystąpić zaburzenia widzenia, a wzrok może nie być do końca wyraźny, dlatego nie wolno kierować pojazdami mechanicznymi.

Jeśli pacjent zauważy niepokojące objawy występujące w ciągu doby od zabiegu, powinien jak najszybciej skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

Nie należy również zapominać o wizytach kontrolnych. Pierwsza z nich przypada tuż następnego dnia po laserowej korekcji wzroku. Kolejna – miesiąc po zabiegu. Późniejsze kontrole przewidziane są na trzy miesiące i po roku od usunięcia wady wzroku.

Laserowa korekcja wzroku – czego unikać po zabiegu?

Przez tydzień po laserowej korekcji wzroku należy unikać przedostania się wody do oczu, np. podczas kąpieli. Oczy można w bardzo delikatny sposób przemywać przegotowaną wodą przy zamkniętych powiekach. W trakcie snu pacjent powinien zadbać o właściwą ochronę oczu, stosując otrzymane w klinice osłonki na oczy. Zaleca się, aby ograniczył korzystanie z urządzeń typu komputer, smartfon, tablet do maksymalnie 4 godzin na dobę. Powinien również unikać wysiłku fizycznego i zakurzonych i klimatyzowanych pomieszczeń.

W kolejnych tygodniach po zabiegu w trakcie aktywności fizycznej na powietrzu zaleca się ochronę oczu okularami przeciwsłonecznymi i z filtrem UV. Z sauny, solarium, czy opalania na słońcu pacjent może skorzystać najwcześniej miesiąc po zabiegu. Nurkowanie czy wspinaczka wysokogórska – to czynności, których nie powinien wykonywać wcześniej niż 2 miesiące po laserowej korekcji wzroku.