Jak najlepiej uprawiać pomidory?

Smaczne i zdrowe – pomidory to jedne z najpopularniejszych warzyw uprawianych w przydomowych ogrodach. Dzięki nim można nie tylko urozmaicić codzienne posiłki, ale również uzupełnić swój jadłospis o dobroczynny likopen. Aby cieszyć się naturalnymi i pysznymi pomidorami, należy jednak zadbać o ich właściwą pielęgnację. Doradzamy, jak uprawiać pomidory w tunelu foliowym i na grządkach warzywnych.

Uprawa pomidorów w ogrodzie – podstawowe zasady

Pomidory należą do warzyw ciepłolubnych, o wysokim zapotrzebowaniu na wodę, wytwarzających silny system korzeniowy. Do prawidłowego wzrostu potrzebują więc odpowiedniego podłoża oraz stosunkowo wysokiej temperatury. Warzywa te najlepiej uprawiać na żyznym, piaszczysto-gliniastym podłożu o pH 5,5-7.

Bardzo ważne jest zapewnienie pomidorom odpowiedniego stanowiska. Powinno być ono ciepłe, zaciszne, słoneczne i osłonięte przed wiatrem. Optymalna temperatura do wzrostu pomidorów wynosi 22-25°C. Niskie temperatury hamują ich wzrost, opóźniają dojrzewanie i zwiększają ryzyko chorób. Z tego powodu w polskich warunkach klimatycznych zalecana jest uprawa pomidorów w tunelach ogrodowych dostępnych m.in. w https://ogrodosfera.pl/tunele-foliowe. Pozwalają one stworzyć mikroklimat optymalny do prawidłowego wzrostu pomidorów, co w konsekwencji zwiększa obfitość plonów i poprawia ich jakość.

Zielony tunel foliowy z dorodnymi uprawami, fot. Ogrodosfera.pl

Kiedy i jak sadzić pomidory?

Reklama

Uprawa pomidorów prowadzona jest z rozsady. Aby ją przygotować, nasiona pomidorów wysiewa się do pojemników wypełnionych piaszczysto-torfowym podłożem. Przygotowanie rozsady najlepiej rozpocząć pod koniec lutego lub na początku marca. Pomidory można sadzić w tunelu foliowym, gdy sadzonki mają 5-7 liści i osiągnęły wysokość 15-30 cm. Optymalny termin tego zabiegu przypada zwykle na koniec kwietnia lub początek maja. Do gruntu pomidorów lepiej natomiast nie sadzić wcześniej niż przed 15 maja – przymrozki mogą całkowicie zniszczyć rozsadę. Przed zasadzeniem pomidorów należy je zahartować.

Przy wyborze odmiany pomidorów trzeba uwzględnić wysokość tunelu ogrodowego. Wyższe odmiany nie nadają się do uprawy w tunelach o wysokości mniejszej niż 2 m. W niskich tunelach ogrodowych można jednak uprawiać niektóre odmiany pomidorów koktajlowych (np. 'Venus’). 

Pomidory wysokie sadzi się w odstępie około 50-60 cm, natomiast karłowate – 40 cm. Uprawiając pomidory, powinniśmy pamiętać także o zmianowaniu. Warzyw tych nie należy rokrocznie uprawiać na tych samych stanowiskach. Lepiej nie sadzić pomidorów również na grządkach, gdzie poprzednio rosły inne psiankowate (np. bakłażany, ziemniaki). Dobrym przedplonem dla pomidorów mogą być natomiast ogórki, selery, pory.

Jak uprawiać pomidory pod folią i w warzywniku?

Chociaż tunele ogrodowe znacznie ułatwiają uprawę pomidorów, warzywa pod osłonami również wymagają regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednym z najważniejszych z nich jest nawadnianie. Zabieg ten zwykle wystarczy przeprowadzać raz w tygodniu. Dodatkowo trzeba pamiętać o zapewnieniu pomidorom odpowiednich składników pokarmowych. Do ich nawożenia wykorzystuje się nawozy organiczne (obornik, kompost) oraz mineralne.

Pomidory trzeba zabezpieczyć przed złamaniem – przywiązując je do palików lub metalowej konstrukcji tunelu. Warto również uszczykiwać pędy boczne oraz ogławiać krzewy. Niezbędne w trakcie uprawy jest też kontrolowanie warunków w tunelu. Wilgotność powinna wynosić około 60% a temperatura maksymalnie 35°C. W upalne dni konieczne jest więc wietrzenie tuneli.