Reklama
Jak media społecznościowe kształtują nasze codzienne życie?
W dzisiejszych czasach media społecznościowe stały się praktycznie nieodłącznym elementem naszego życia. Choć pierwotnie służyły głównie rozrywce, obecnie wiele osób korzysta z nich jako narzędzia swojej pracy, środka komunikacji z bliskimi czy źródła informacji o świecie. Ma to niewątpliwie niemały wpływ na naszą codzienność. Jaki dokładnie? Sprawdź.
Negatywny wpływ mediów społecznościowych
Choć media społecznościowe oferują obecnie wiele udogodnień życia codziennego, mają również szereg negatywnych skutków, zwłaszcza dla naszego zdrowia psychicznego. Należą do nich m.in.:
- Obniżenie nastroju: Każdy lajk, powiadomienie czy śmieszny filmik powoduje w naszym mózgu błyskawiczne zwiększone wydzielanie dopaminy. Choć może to spowodować chwilową poprawę samopoczucia, po jakimś czasie staje się to ogromnym problemem i może całkowicie odebrać nam przyjemność z prawdziwego życia, a nawet doprowadzić do depresji.
- Problemy z samooceną: Psycholodzy Pleso.me podkreślają, że to szczególne zagrożenie dla nastolatków, którzy mogą uzależnić swoje poczucie własnej wartości od opinii innych w Internecie. Dodatkowe niebezpieczeństwo stanowi porównywanie się do wyidealizowanych obrazów życia influencerów czy celebrytów, którzy często przedstawiają w social mediach nierealne do osiągnięcia standardy.
- Społeczna izolacja: Paradoksalnie, mimo że media społecznościowe ułatwiają połączenie z innymi, mogą powodować także poczucie osamotnienia w prawdziwym świecie – głównie ze względu na powolne zastępowanie spotkań na żywo wirtualną komunikacją lub czasem spędzonym na uzależniającym scrollowaniu.
- Zaburzenia lękowe: Media społecznościowe mogą wzmagać nasz lęk i wywoływać zjawisko FOMO (fear of missing out). Pojawia się ono, gdy widzimy inne osoby uczestniczące w atrakcyjnych dla nas wydarzeniach, co często wywołuje frustrację, stres i obawy, że coś nas omija. To dobre podłoże do rozwinięcia zaburzeń lękowych.
Pozytywny wpływ mediów społecznościowych
Mimo że ciężko całkowicie wybronić media społecznościowe od zarzutów o ich szkodliwości, to jednak mają także pozytywny wpływ na naszą rzeczywistość i odpowiednio użytkowane mogą przynieść różne korzyści, jak:
- Łatwe nawiązywanie i podtrzymywanie kontaktów: Dzięki mediom społecznościowym, zdecydowanie łatwiej jest pielęgnować więzi z ważnymi dla nas osobami na odległość. To także świetne rozwiązanie dla każdego, kto ma trudności z nawiązywaniem relacji – wirtualna anonimowość pozwala poczuć się pewniej oraz wyćwiczyć umiejętności komunikacyjne.
- Większy dostęp do edukacji: Aktualne informacje o świecie oraz różnego rodzaju treści edukacyjne są w social mediach dostępne na wyciągnięcie ręki. Możemy śledzić wydarzenia na bieżąco, poznawać różne punkty widzenia w dyskusyjnych kwestiach oraz poszerzać własną świadomość. Warto jednak pamiętać przy tym, by sprawdzać źródło pochodzenia informacji.
- Społeczne wsparcie: Media społecznościowe to dobre miejsce spotkań osób o podobnych zainteresowaniach i historiach życiowych. Ponieważ komunikacja online jest łatwa i szybka, mogą one wymieniać się w ten sposób swoimi doświadczeniami lub udzielać wzajemnego wsparcia w trudnych chwilach.
- Motywacja do działania: Obserwowanie ludzi, którzy dzielą się swoimi sukcesami, postępami w rozwoju osobistym czy zdrowym stylem życia, może być świetnym źródłem motywacji i inspiracji. Wiele osób czerpie z tego siłę do podejmowania wyzwań we własnym życiu, a także przezwyciężania trudności.
Jak zachować równowagę w cyfrowym świecie?
Aktualnie ciężko całkowicie “wylogować się” z sieci – można jednak starać się, aby ograniczyć szkodliwy wpływ mediów społecznościowych. Oto parę sprawdzonych sposobów, które pomogą Ci zachować balans:
Ograniczaj użytkowanie
Wyznacz sobie limit czasu w ciągu dnia na korzystanie z mediów społecznościowych i staraj się go przestrzegać. Możesz także wylogować się z aplikacji, które najbardziej Cię pochłaniają i poprosić kogoś innego o ustawienie do nich hasła.
Praktykuj wdzięczność
By uniknąć negatywnego porównywania się z innymi, zacznij zapisywać, za co jesteś wdzięczny każdego dnia (nawet jeśli są to drobne rzeczy). Dzięki temu zwiększysz zadowolenie z siebie i własnego życia.
Bądź krytyczny
Nie wierz we wszystko, co widzisz i we wszystko, co czytasz. Pamiętaj, że media społecznościowe to największe źródło dezinformacji oraz zakrzywiania rzeczywistości. Korzystaj z zaufanych źródeł wiedzy, a gdy coś Cię triggeruje – odpuść i wyloguj się.
Skorzystaj z pomocy specjalisty
Jeśli czujesz, że tracisz kontrolę nad sobą i swoim życiem, nie zwlekaj i poproś o pomoc! Uzależnienie od mediów społecznościowych jest równie poważne, co każde inne i może znacząco wpłynąć na Twoje zdrowie oraz jakość funkcjonowania.
Reklama