Jak działa szczoteczka soniczna?

Do wyboru mamy kilka typów szczoteczek do zębów. Oprócz manualnych dostępne są także szczoteczki rotacyjno-pulsacyjne i soniczne. Te ostatnie urządzenia pojawiły się na rynku najpóźniej, ale to właśnie szczoteczki soniczne rekomendują do codziennej pielęgnacji jamy ustnej stomatolodzy. Dlaczego tak się dzieje? W czym tkwi przewaga szczoteczek sonicznych nad pozostałymi przedmiotami do higieny jamy ustnej?

Szczoteczki soniczne zadebiutowały na sklepowych półkach w latach 90. ubiegłego wieku. W Polsce dostępne są od niemal dwudziestu lat. Mimo to, wciąż wielu naszych rodaków nie wie na temat tych urządzeń zbyt wiele. Najwyższa pora to zmienić.

Jak wygląda szczoteczka soniczna?

Szczoteczki soniczne wizualnie przypominają klasyczne szczoteczki elektryczne. Z jednym wyjątkiem – na ich trzonie osadzona jest podłużna głowica czyszcząca, zamiast okrągłej. Dzięki temu szczoteczka jest w stanie jednocześnie objąć więcej zębów, a do tego może swobodnie wykonywać ruchy wymiatająco-pulsacyjne.

W rękojeści szczoteczki sonicznej znajdziemy silnik elektryczny oraz baterię litową o pojemności do 600 mAh (sprawia to, że najbardziej wytrzymałe szczoteczki soniczne na jednym naładowaniu mogą pracować nawet dwa miesiące). Urządzenia dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych. Modele dla dzieci często mają przyozdobione rękojeści wizerunkami bajkowych bohaterów.

Technologia fal dźwiękowych zamiast mechanicznego ścierania

„Zwyczajna” szczoteczka elektryczna, podobnie jak szczoteczka manualna, usuwa z zębów zabrudzenia za pośrednictwem mechanicznego tarcia. Prędkość pracy? Maksymalnie około 10 000 ruchów rotacyjnych i 40 000 ruchów pulsacyjnych. Szczoteczka soniczna działa inaczej. W jej wypadku nie ma mowy o „ścieraniu” z zębów bakterii, które mogłoby być inwazyjne dla szkliwa. Taki sprzęt wykorzystuje do czyszczenia technologię fal dźwiękowych.

Na czym ona polega? Otóż w trakcie mycia zainstalowany w szczoteczce mechanizm emituje fale dźwiękowe, które wprawiają głowicę czyszczącą w drgania. Te rozchodzą się kilka milimetrów od zakończenia linii włókien, pobudzając do pracy cząsteczki wody, śliny i pasty do zębów. Z mieszaniny tych trzech cieczy tworzą się następnie mikrobąbelki czyszczące, które głęboko wnikają w szkliwo, ściągając z niego bakterie. Zdaniem ekspertów, dwie minuty mycia zębów szczoteczką soniczną to równowartość miesiąca czyszczenia uzębienia szczoteczką manualną!

Jeśli chodzi o szybkość pracy szczoteczek sonicznych, nie mogą się z nią równać nawet najintensywniej działające szczoteczki elektryczne. Urządzenia soniczne w ciągu minuty wykonują bowiem od 62 000 do nawet 96 000 ruchów.

Zalety korzystania ze szczoteczki sonicznej

Szczoteczki soniczne przewyższają szczoteczki manualne oraz klasyczne szczoteczki elektryczne tym, że działają niezwykle skutecznie, a przy tym w pełni bezinwazyjnie. Proponowana przez urządzenia technologia fal dźwiękowych w połączeniu z ruchami wymiatająco-pulsacyjnymi gwarantuje bezpieczeństwo podczas mycia szkliwu, dziąsłom, a także aparatom ortodontycznym czy implantom. Z tego względu szczoteczki soniczne są polecane właściwie wszystkim, włącznie z osobami cierpiącymi na rozmaite schorzenia jamy ustnej.

Najważniejsze zalety używania do codziennej pielęgnacji jamy ustnej szczoteczki sonicznej to:

  • doskonałe usuwanie płytki nazębnej zarówno z powierzchni szkliwa, jak i obszarów pomiędzy zębami. Ochrona przed próchnicą i chorobami dziąseł;
  • świetne radzenie sobie z przebarwieniami. Regularne korzystanie ze szczoteczki sonicznej pozwala wyraźnie rozjaśnić kolor zębów;
  • regularne poprawianie ukrwienia i ogólnej kondycji dziąseł. Niektóre modele soniczne mają zainstalowane nawet specjalne tryby do pielęgnacji dziąseł;
  • skuteczne oczyszczanie powierzchni języka;
  • odświeżanie oddechu.

Jak myć zęby szczoteczką soniczną?

Niektórzy wzbraniają się przed nabyciem szczoteczki sonicznej z powodu… strachu i własnych przyzwyczajeń. Najczęstsze obawy użytkowników dotyczą tego, czy korzystanie z zaawansowanego sprzętu do pielęgnacji jamy ustnej nie będzie aby zbyt trudne. Poza tym osoby, które przez lata czyściły jamę ustną szczoteczkami klasycznymi, mają naturalnie większy kłopot z „przerzuceniem się” na inny sposób czyszczenia. Pragniemy jednak uspokoić wszystkich, którzy zmagają się z podobnymi rozterkami: szczoteczki soniczne są urządzeniami banalnie prostymi w obsłudze, a mycie nimi zębów jest znacznie łatwiejsze niż korzystanie ze szczoteczki manualnej!

Szczoteczki soniczne mają na rękojeści umieszczony zaledwie jeden, maksymalnie dwa przyciski, które służą zarówno do włączania i wyłączania sprzętu, jak i zmiany jego trybu pracy. Samo oczyszczanie nimi zębów sprowadza się do delikatnego przyłożenia włosia czyszczącego do szkliwa, i następnie prowadzenia włókien wzdłuż linii dziąseł po kolejnych partiach jamy ustnej. Cały proces czyszczenia trwa – tak jak w przypadku szczoteczek manualnych i elektrycznych – dwie minuty, a jego czas jest monitorowany przez zainstalowane w szczoteczce odmierzacze czasu.