Jak działa krem rozjaśniający przebarwienia i jakie składniki aktywne zawiera?

Przebarwienia na twarzy to zwykle niewielkie plamki w jasno- lub ciemnobrązowym kolorze, które są wynikiem nagromadzenia melaniny – barwnika skóry – w jednym obszarze. Jak z nimi walczyć? Czy istnieją kremy rozjaśniające, które w domowych warunkach poradzą sobie z przebarwieniami na twarz? Jakie składniki aktywne działają na plamy pigmentacyjne? W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Jak pozbyć się przebarwień na skórze?

Przyczynami przebarwień może być nadmierna ekspozycja na słońce bez odpowiedniej ochrony przed UV, a także zmiany hormonalne. Niektóre leki, zioła i kosmetyki też mogą przyczyniać się do powstawania plamek pigmentacyjnych. Gdy przebarwienia są ulokowane głęboko w skórze, mogą pomóc tylko zabiegi gabinetowe. Ale na świeże plamki bliżej warstwy rogowej świetnie zadziałają kremy na przebarwienia. Które składniki rozjaśniające są skuteczne?

Które składniki kremów na przebarwienia faktycznie rozjaśniają?

Reklama

Kremy rozjaśniające, które uważane są za najskuteczniejsze, zawierają tak zwane inhibitory tyronyzyny. Co to oznacza? Tyrozynaza to enzym napędzający proces wytwarzania melaniny. Składniki, które hamują jego działanie to np.

  • witamina C, która w kosmetykach kryje się pod nazwą kwasu askorbinowego – rozjaśnia plamy pigmentacyjne i zapobiega powstawaniu nowych;
  • alfa-arbutyna (inaczej alfa-glukozyd hydrochinonu) – działa bardzo skutecznie na przebarwienia, ograniczając produkcję barwnika; ma też właściwości przeciwutleniające, wiec chroni komórki przed stresem oksydacyjnych. W ten sposób przekłada się na korzystny koloryt skóry – zapewnia jej zdrowy, młodzieńczy blask;
  • N-acetyloglukozamina (inaczej NAG) – stabilna postać glukozaminy również rozjaśnia istniejące przebarwienia, jednocześnie zapobiegając powstawaniu nowych. świetnie sprawdza się jako składnik kremów rozjaśniających do cer problematycznych, ponieważ łagodzi stany przeciwzapalne i wzmacnia drobne naczynka.

Kremy rozjaśniające – jak je stosować?

W kuracji przeciw przebarwieniom dobrze jest włączyć również kwasy złuszczające AHA, BHA lub PHA. Pomagają pozbyć się martwej warstwy rogowej naskórka, a wraz z nią nagromadzonego tam barwnika i tym samym rozjaśniają plamy pigmentacyjne. Kilka dni po zastosowaniu kwasów możesz włączyć krem na przebarwienia do codziennego stosowania (przerwa jest wskazana, ponieważ niektóre składniki, jak witamina C i kwasy złuszczające, mogą razem mocno podrażnić skórę).

Jak powinna wyglądać poranna pielęgnacja rozjaśniająca? Przykładowo: krem na przebarwienia z NAG i niacynamidem (czyli witaminą z grupy B, która hamuje dodatkowo transmisję międzykomórkową barwnika) plus stabilna ochrona przeciw UV. Pamiętaj, by bezwzględnie stosować każdego dnia kremy SPF, które chronią skórę nie tylko przed przebarwieniami, ale również przed fotostarzeniem!