Jak dbać o siebie podczas upałów? 6 porad na przetrwanie gorących dni

Upały często kojarzą się z wakacjami i przyjemnymi chwilami. Przedłużający się okres zbyt wysokich temperatur może być jednak niebezpieczny dla zdrowia. Zastosuj te 6 porad na przetrwanie gorących dni i ciesz się dobrym samopoczuciem w największy upał.

Jak dbać o siebie podczas upałów? 6 porad na przetrwanie gorących dni

Upały często kojarzą się z wakacjami i przyjemnymi chwilami. Przedłużający się okres zbyt wysokich temperatur może być jednak niebezpieczny dla zdrowia. Zastosuj te 6 porad na przetrwanie gorących dni i ciesz się dobrym samopoczuciem w największy upał.

Upały — dlaczego są niebezpieczne

Wysokie temperatury oprócz niebywałej przyjemności przynoszą jednak również pewne zagrożenia dla zdrowia. Ochrona przed nimi pozwala nie tylko czuć się lepiej, ale również często uniknąć stanu zagrażającemu życiu.

Udar cieplny jest najpoważniejszym zagrożeniem związanym z upałami. Może wystąpić, gdy ciało nie jest w stanie się schłodzić i temperatura wewnętrzna wzrasta do niebezpiecznego poziomu. Jednak już nawet zwykłe odwodnienie może być niebezpieczne. Pamiętaj, że już odwodnienie rzędu kilka procent obniża wydolność organizmu zdecydowanie.

Upały mogą obciążać układ sercowo-naczyniowy, ponieważ serce musi pracować ciężej, aby pompować krew do skóry, gdzie może być ona schładzana przez pot. Osoby zmagające się z tego typu problemami muszą szczególnie uważać w trakcie gorących dni. Warto rozważyć unikanie upałów i ograniczenie czasu na zewnątrz.

Reklama

6 najlepszych metod na radzenie sobie z upałami

Upały potrafią dać w kość, jednak kilka prostych trików pozwala przetrwać nawet najgorętsze dni. Najważniejsze jest regularne picie wody, aby zapobiec odwodnieniu. Staraj się pić co najmniej 2 litry wody dziennie, a jeśli jesteś aktywny fizycznie lub przebywasz w gorącym środowisku, zwiększ ilość spożywanych płynów.

Kiedy to możliwe, przebywaj w cieniu lub w klimatyzowanych pomieszczeniach. Noszenie kapelusza, okularów przeciwsłonecznych i lekkiej odzieży ochronnej może pomóc w ochronie przed słońcem. Raz na jakiś czas zaplanuj odpoczynek w chłodnym miejscu, najlepiej w takim, gdzie będziesz mógł porządnie się nawodnić. Mgiełka do twarzy pozwala dać uczucie ulgi.

Zadbaj o lekkie i przewiewne ubrania. Bawełna i len to idealne tkaniny na upalne dni. W upalne dni warto jeść lekkostrawne posiłki. Mniejsze, a częstsze posiłki pomogą uniknąć przeładowania układu pokarmowego. Na bieżąco monitoruj swój stan zdrowia i nie lekceważ gorszego samopoczucia. Jeżeli pewnego dnia czujesz się okropnie, to lepiej zostań w domu i odpocznij.

Co zrobić w przypadku przegrzania?

Jeżeli czujesz, że upały szczególnie dały Ci w kość, to musisz szybko zareagować. Jeśli jesteś na zewnątrz, przejdź do cienia lub do klimatyzowanego pomieszczenia. Jeśli to niemożliwe, staraj się schłodzić ciało w miarę możliwości. Nawodnienie chłodnym płynem, użycie chłodnego kompresu to działania, które mogą pomóc Ci czuć się lepiej.

Zadbaj o regularny odpoczynek. Nawet jeżeli w danej chwili czujesz się dobrze, to pamiętaj, że upał z każdą godziną coraz bardziej męczy organizm. Nie lekceważ tego stanu i o odpoczynek zadbaj, zanim jeszcze poczujesz się gorzej. Jeśli masz dostęp do prysznica, weź chłodną kąpiel, aby obniżyć temperaturę ciała.

Kiedy czujesz duszności, dezorientację, uderzający gorąc, to nie bój się poprosić innych o pomoc. W krytycznej sytuacji warto nawet zadzwonić po pogotowie.

Reklama