iPhone 14 czy flagowiec z androidem?

Każdy, kto planuje zakup nowego telefonu, zastanawia się, czy postawić na klasyczne już w Europie sprzęty z Androidem, czy może przerzucić się na produkty Apple. Nowy iPhone 14 sprawia, że problem ten jest jeszcze bardziej odczuwalny. Jak przedstawiają się różnice pomiędzy flagowymi modelami z Androidem a najnowszym iPhonem? Warto przyjrzeć się im dokładnie, aby dokonać dobrego wyboru.

Android 13 czy iOS 16?

Walkę rozpoczynają same systemy operacyjne, które można znaleźć w szerokiej gamie flagowych modeli. Najnowszy Android posiada numerek 13, a nowy iOS – 16. Czym się różnią i czy wprowadzają coś nowego?

Zarówno oprogramowanie od Google, jak i iPhone 14, posiadać będą ulepszoną wersję swoich wirtualnych portfelów. iOS otrzyma możliwość Apple Pay Later, która pozwala na rozłożenie płatności na cztery równe raty. Z kolei Android goni tutaj Apple, zrównując możliwości z zakresu przechowywania dokumentów prywatnych, takich jak legitymacji i kart płatniczych. Google walczy również z agencjami rządowymi, ale móc wprowadzić wirtualne dokumenty tożsamości.

Poza tym można zauważyć kilka usprawnień po obu stronach barykady, jeśli chodzi o tryby samochodowe. Estetyka jest tutaj kolejną zmianą, która jednak podlega subiektywnej opinii. Nie zmienia to jednak panującego od lat faktu, że Android jest lepiej przystosowany do zmian ze strony użytkownika – ma on większy wpływ na wygląd, jak i działanie samego smartfona. Apple oferuje za to sprzęt, który działa praktycznie niezawodnie. Nic w tym dziwnego, gdyż nie można w nim wiele zmienić.

iPhone 14 vs. Androidy – co ze specyfikacją?

Kluczem do sprawnego działania telefonu jest jego specyfikacja. Jak wygląda tutaj sytuacja pomiędzy nowym iPhonem i flagowymi smartfonami z Androidem?

  • Wyświetlacz – iPhone ma do zaoferowania opcje 6,1 cala oraz 6,7 cala w rozdzielczości 2532 x 1170 OLED. Google Pixel 6 Pro posiada 6,7 cala i rozdzielczość 3120 x 1440 OLED. Jak widać, Apple zostało tutaj troszkę z tyłu, choć dla ludzkiego oka nie ma to wielkiego znaczenia. Co ważne, podstawowa wersja iPhone’a 14 posiada częstotliwość odświeżania 60 Hz, co jest już zauważalną różnicą, gdy wszystkie flagowce mają 120 Hz.
  • Wymiary – Apple może poszczycić się naprawdę cienkimi smartfonami, które nie przekraczają 8 mm. Flagowe modele od Samsunga i Google są o prawie 1 mm grubsze.
  • Długość działania na baterii – iPhone ma pozwalać na 20 godzin odtwarzania wideo, co jest bardzo dobrym wynikiem, jednak jeszcze niepotwierdzonym. Wszystkie flagowce utrzymują się w granicach jednej doby pracy, jednak niekoniecznie ciągłego użytku.
  • Procesory – podstawowa opcja iPhone’a może zawieść, gdyż wciąż posiada zeszłoroczne rozwiązanie A15. A16 w wersji Pro też nie zachwyca, gdyż stworzony został w bardzo podobny sposób. Nowa generacja Lwiej Paszczy 8 w Androidach jest zdecydowanie wydajniejsza.
  • Pamięć RAM – Apple oferuje zaledwie 6 i 8 GB, co w porównaniu do 16 GB w nowym OnePlus jest dość nikłe.
  • Pamięć wewnętrzna – tutaj niewiele jest różnic – wszystkie mogą posiadać do 1 TB pamięci.
  • Aparat – choć Apple wprowadza aparat główny o 48 Mpix, Samsung Galaxy S22 Ultra może poszczycić się aż setką megapikseli. 

Jak widać, Apple, jak zawsze, nie ma najlepszych parametrów. Nie zmienia to jednak faktu, że w połączeniu z ich własnym systemem operacyjnym, iPhone’y są niezawodnymi smartfonami, które trudno dogonić pod względem sprawności i prostoty działania.