Reklama

„Inwazja” Maliny Prześlugi w Teatrze Dramatycznym

To wspólne przedsięwzięcie Kijowskiego Akademickiego Teatru Dramatu i Komedii na Lewym Brzegu Dniepru – Left Bank Theatre z Kijowa, Teatru Miejskiego w Olicie oraz Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.

Przedstawienie wyreżyserowała Tamara Trunova z kijowskiego Left Bank Theatre.

– Tekst sztuki jest otwarty, tak by każdy z odbiorców mógł go zrozumieć. Dzięki temu zabiegowi, sam widz wkracza w działania sceniczne – mówiła reżyserka. – Inwazja to swoistego rodzaju wykład, pełen empatii i miłości. To ważne być w Polsce i mówić światu, co my Ukraińcy przeżywamy w tym trudnym czasie – dodała. 

Spektakl będzie grany po polsku i po ukraińsku. Towarzyszyć mu będą napisy z tłumaczeniem, jednak jak zapewnia aktorka Teatru Dramatycznego w Białymstoku, Beata Chyczewska – Nie są one niezbędnym elementem dla widza, bowiem spektakl jest tak wymowny, że można go zrozumieć bez nich.

– „Inwazja” Maliny Prześlugi to niezwykle dobrze napisany scenariusz, który może kiedyś stanie się uniwersalną opowieścią o wojnie, natomiast dziś opowiada bezpośrednio o wydarzeniach, które dzieją się kilkadziesiąt kilometrów stąd – dodaje Chyczewska. Podkreśliła, że po raz pierwszy miała możliwość pracować nad tak aktualnym tematem i przyznała, że było to duże wyzwanie.

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama