Reklama

Inscenizacja Bitwy Białostockiej z 1920 r.

Setki białostoczan obejrzało rekonstrukcję epizodów Bitwy Białostockiej z wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku, zaprezentowaną przez ok. 100 rekonstruktorów. Pokaz odbył się w minioną niedzielę, 18 sierpnia.

Widowisko przygotowano z okazji wydarzeń sprzed 99 laty, największej w dziejach naszego miasta bitwy, która miała miejsce 22 sierpnia 1920 roku na terenie Białegostoku. Niedzielna rekonstrukcja epizodu z wojny polsko-bolszewickiej miała miejsce na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Pałacowej.

W trwającej ponad pół godziny inscenizacji wykorzystano m.in. armaty i pojazdy militarne z epoki (Ruso-Balt, Peugeot, Ford). Organizatorzy zadbali o specjalnie przygotowaną scenografię i kostiumy. Nie zabrakło efektów pirotechnicznych i dźwiękowych.

Inscenizacja walk już na stałe wpisała się do kalendarza miejskich imprez. Inscenizacja Bitwy Białostockiej w atrakcyjny sposób przypomniała białostoczanom ważne historyczne wydarzenie, które miało miejsce w naszym mieście – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Rekonstrukcję podziwiały tłumy białostoczan, jak co roku serwowana była również wojskowa grochówka. Widowisko zorganizowało Muzeum Wojska w Białymstoku, które tego dnia można było bezpłatne zwiedzić. Partnerem wydarzenia było Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Czemu By Nie.

Rekonstrukcja bitwy była transmitowana na żywo na Facebooku Wschodzący Białystok.

Anna Kozłowska

Źródło: Urząd Miejski Białystok