Industrialne wnętrza znów na czasie

Reklama

Wnętrza industrialne, inspirowane wzornictwem przemysłowym od lat cieszą się ogromną popularnością. Styl ten świetnie sprawdza się zarówno podczas aranżacji pomieszczeń loft w centrum miasta, jak również w domach jednorodzinnych.

Oto kilka kluczowych elementów jakie należy mieć na uwadze podczas aranżacji wnętrza w stylu industrialnym.

Cechy charakterystyczne

Wnętrza w stylu industrialnym, określanym często również jako loft, to przede wszystkim ekspozycja elementów konstrukcyjnych. We wnętrzach tego typu nie brakuje odsłoniętych cegieł oraz elementów instalacji wentylacyjnych czy elektrycznych.

Jako elementy dekoracyjne stosowane są przede wszystkim wytrzymałe materiały o surowym charakterze.

Meble industrialne

Meble industrialne to bardzo istotny element aranżacji w tym stylu. Kluczem jest odpowiednie połączenie materiałów i form mebli.

Cechą charakterystyczną mebli industrialnych jest przede wszystkim nawiązanie do mebli przemysłowych, zarówno pod względem wyglądu jak i funkcjonalności. Wiodącymi elementami konstrukcyjnymi są metal i drewno. Są to meble szlachetne o bardzo dużej wytrzymałości, które służyć mają przez długie lata.

Styl industrialny to nie tylko kwestia wyglądu, ale przede wszystkim funkcjonalności. Projektując wnętrze industrialne należy kierować się zasadą less is more, maksymalnie ograniczając liczbę przedmiotów.

Cechy charakterystyczne mebli industrialnych

  • prosta sylwetka i precyzyjne proporcje
  • stonowane, dyskretne kolory
  • wykorzystanie naturalnych materiałów
  • połączenie drewna i metalu
  • szorstka, celowo niedbała obróbka

Siedziska i sofy industrialne

Sofy typu Chesterfield są jednym z najbardziej charakterystycznych mebli wypoczynkowych jaki wykorzystać można we wnętrzach typu loft.

Te oszałamiająco piękne i niezwykle wygodne sofy odżywają w ostatnich latach znów zyskują na popularności. Dzieje się tak głównie za sprawą większego zainteresowania stylem industrialnym i szeroko rozumianym vintage.

Podłoga

Idealnym i zarazem najbardziej autentycznym rozwiązaniem jeżeli chodzi o podłogę jest szara posadzka betonowa. Jednak świetnie sprawdzi się również wygodniejszy i tańszy materiał jakim jest wielkoformatowy gres o charakterystycznej fakturze.

Podłogi w stylu industrialnym wykończone mogą być również z desek.

Kolory wnętrz

Nowoczesne wnętrza loft to skromna paleta kolorów. Najbardziej charakterystycznymi kolorami w tym stylu są odcienie drewna i czerń, w połączeniu ze stalową szarością i ceglaną czerwienią. Niekiedy w celu uzyskania kontrastu, warto zastosować dodatki w kolorze zielonym, a nawet żółtym.

Wykorzystanie akcentów w jasnych, bardziej wyrazistych kolorach ze stonowaną kolorystyką całego wnętrza, pozwala uzyskać nieco bardziej artystyczny klimat.

Industrialne oświetlenie

lampa industrialna

Oświetlenie odgrywa ogromną rolę w pomieszczeniach każdego typu. Oświetlenie najlepiej nadające się do wnętrz stylu industrialnym, to przede wszystkim nastrojowe oświetlenie LED, ukryte za elementami konstrukcyjnymi.

Świetnie sprawdzi się w tym przypadku również oświetlenie w postaci żarówek typu Edison, o ciepłej barwie i mniejszym natężeniu.

Nietypowe dodatki

Jako uzupełnienie i dodatek do wnętrz industrialnych posłużyć może wiele, nietypowych rzeczy.

Wkomponowanie do aranżacji elementów takich jak instrument, piękne poroże czy wyszukany przedmiot kolekcjonerski to coraz częściej stosowany zabieg w celu nadania wnętrzu indywidualnego, oryginalnego stylu.

Przechowywanie

Sposób przechowywania to również bardzo charakterystyczny element stylu industrialnego. Wszelkiego rodzaju surowe, postarzane kufry, a nawet walizki stanowią nie tylko miejsce przechowywania ale również ozdobę wnętrza.

Typowe regały w stylu industrialnym, stanowiące połączenie solidnej metalowej ramy i grubych półek z litego drewna, świetnie nadają się do wykorzystania w każdego rodzaju pomieszczeniach. W salonie mogą pełnić funkcję regału na książki.

Z kolei w kuchni ułatwiają przechowywanie cięższych elementów jak np. naczynia szklane.

Styl industrialny dla różnych pomieszczeń

Znając podstawowe zasady, śmiało można podjąć próbę aranżacji różnych pomieszczeń w domu lub mieszkaniu.

Oczywiście, z pewnością pojawią się wątpliwości jednak proces tworzenia własnego wnętrza w stylu industrialnym jest zadaniem ekscytującym, którego warto się podjąć.

Artykuł powstał przy współpracy z ARTE Galeria Mebli Bialystok

Reklama

Reklama