Reklama

Inauguracja XVIII Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki

Podczas oficjalnej Inauguracji Festiwalu uczestnicy wysłuchali konferencji dotyczących transplantologii w historii i praktyce, a także na temat tego, „Czy da się od nowa zbudować ludzkie narządy?”. Prelegentami byli dr Magdalena Muskała, kierownik Samodzielnej Pracowni Historii Medycyny i Farmacji UMB; dr hab. Jerzy Głowiński, kierownik Kliniki Chirurgii Naczyń i Transplantacji UMB oraz prof. dr hab. Marcin Moniuszko, kierownik Zakładu Medycyny Regeneracyjnej i Immunoregulacji.

Uczestnicy  wydarzenia mieli możliwość rozmowy z Panem Romanem Kaczyńskim i jego żoną Małgorzatą Kaczyńską, która była dawcą nerki dla męża.

Małgorzata Półtorak, reprezentująca marszałka Artura Kosickiego przekazała od niego list skierowany do uczestników, w którym zaznaczył, że: „dzięki owocnej współpracy licznych uczelni wyższych oraz innych instytucji z województwa podlaskiego, od początku swojego istnienia Festiwal jest znaczącym nośnikiem społecznego postępu w regionie, skutecznie przybliżając jego uczestnikom wiedzę z różnych dziedzin”. Życzył także udanego przeprowadzenia tegorocznej edycji Festiwalu.

dsc00131.jpg

Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki to największa, cykliczna impreza w Polsce północno-wschodniej. Ma w przystępny i ciekawy sposób zachęcić do poznawania nauk ścisłych, technicznych, medycznych, przyrodniczych, humanistycznych i społecznych.

Sobotnią (7 maja) inaugurację uświetnił występ Big Bandu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina pod dyrekcją Tomasza Witka. Wśród uczestników wydarzenia był minister edukacji Dariusz Piątkowski i Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski.

XVIII Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki potrwa do piątku (13 maja).

Paulina  Tołcz
red.: Paulina Dulewicz
fot.: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

Reklama