Reklama

Inauguracja Klubu Sztuki Filmowej i Teatralnej

Siedziba nowo powstałego klubu mieści się w zabytkowym budynku Kina Ton.  

– Klub Sztuki Filmowej i Telewizyjnej to wspaniałe przedsięwzięcie, a ta inauguracja ma też inny wymiar. Kino Ton wreszcie wróciło do życia i widać, że będzie tu realizowanych wiele wartościowych projektów. Organizatorom przedsięwzięcia – członkom Fundacji W Dobrym Tonie – dziękuję za powrót Kina Ton na kulturalną mapę naszego regionu – mówił marszałek Artur Kosicki.

Klub ma być uzupełnieniem komercyjnej oferty innych kin.

– Chcielibyśmy, żeby była to przestrzeń dostępna dla każdego. Będziemy emitować filmy, ale także wystawiać sztuki teatralne. Ponadto każdy, nawet amatorski teatr, będzie mógł się z nami skontaktować i przedstawić szerszemu gronu swoje dzieło w Kinie Ton – mówił Patryk Szulak z Fundacji W Dobrym Tonie.

Na cykliczne seanse w ramach klubu, mają być zapraszani ich twórcy. Po seansach planowane są debaty dotyczące prezentowanych obrazów. Jeszcze w tym roku będzie można też obejrzeć cztery sztuki teatralne.

Utworzenie klubu było możliwe dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Szef resortu prof. Piotr Gliński wystosował list na inaugurację jego działalności.

– Cieszę się, że to miejsce, po remoncie, powraca na mapę Białegostoku i będzie pełnić funkcję kulturalno-edukacyjną. Budynek obecnego Kina Ton stanowi miejsce szczególne. Historia budynku zaświadcza, że od początku, od XVIII w. służył on celom społecznym. Najpierw jako szpital, przytułek, następnie jako siedziba Białostockiego Towarzystwa Dobroczynności, Dom Katolicki i wreszcie przedwojenne kino-teatr Świat – napisał w liście minister klutury.

Klub Sztuki Filmowej i Teatralnej stworzyła Fundacja W Dobrym Tonie, która od lat dąży do upowszechnienia znajomości kultury polskiej, chrześcijańskiej i europejskiej. Jej głównym celem jest integracja międzypokoleniowa, a także przekazywanie historii i tradycji Rzeczpospolitej Polskiej.

Paulina Tołcz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Piotr Babulewicz

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama