INAUGURACJA "KAMPANII NA RZECZ BEZPIECZEŃSTWA OSÓB STARSZYCH" W ŁOMŻY

INAUGURACJA „KAMPANII NA RZECZ BEZPIECZEŃSTWA OSÓB STARSZYCH” W ŁOMŻY

Data publikacji 10.09.2019

Przemoc domowa wobec osób starszych, schorowanych i niepełnosprawnych, ale i problem zaginięć osób w podeszłym wieku, są istotną kwestią bezpieczeństwa społecznego. Edukacja i rozpowszechnianie informacji o problemach związanych z bezpieczeństwem seniorów ma priorytetowe znaczenie w przeciwdziałaniu takim zdarzeniom.

W Łomży zainaugurowana została KAMPANIA NA RZECZ BEZPIECZEŃSTWA OSÓB STARSZYCH. W jej trakcie poruszana jest tematyka przemocy domowej wobec seniorów ale także problematyka zaginięć i przestepstw popełnianych metodą na tak zwanego „wnuczka”. Kampania została przygotowana przez policjantów z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Bialymstoku we współpracy z Grupą Ratowniczą Stowarzyszenia Pomocy Rodzinom „Nadzieja” w Łomży, Oddziałem Wojewódzkim w Białymstoku Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Nadleśnictwem Łomża i Komendą Miejską Policji w Łomży. Konferencja zorganizowana została w ramach wojewódzkiego programu profilaktycznego „poMOC, a nie przeMOC!”, a także projektu „Senior Alert”. 

W trakcie trwania inauguracyjnej konferencji głos zabrał Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnetrznych i Administracji Jarosław Zieliński, który podkreślił istotę podejmowania wszelkich działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa na różnych płaszczyznach seniorom. Z kolei Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku nadinspektor Daniel Kołnierowicz podkręślał wagę przekazu informacji o zagrożeniach wobec osób starszych. Szef podlaskich policjantów odebrał rownież  z rąk biskupa Tadeusza Bronakowskiegi i księdza Radosława Kubła podziekowania za zaangazowanie wszystkich policjantów w szereg działań mających na celu zwiększanie bezpieczeństwa seniorów. Problematykę i cel kampanii przedstawili ksiądz radosław Kubeł Prezes Stowarzyszenia Pomocy Rodzinom „Nadzieja” i Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji W Białymstoku podinspektor Maciej Zakrzewski.

Celem zainaugurowanej kampanii jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem występujących z różnych przyczyn zaginięć osób dorosłych, starszych. Każde z nich ma swój indywidualny charakter i przebieg. Najczęściej z powodu zaników pamięci, wystąpienia nagłych zaburzeń psychicznych, wypadków, zasłabnięć. Zdarzają się także przyczyny związane ze świadomym zerwaniem kontaktu z osobami bliskimi. Jedne z najtrudniejszych przypadków zaginięć dotyczą natomiast osób w podeszłym wieku, które pozostawione same sobie giną bez wieści. Zapobieganie przemocy w rodzinie wobec osób starszych jest szczególnie istotnym zagadnieniem w społeczeństwie, a ochrona seniorów przed przemocą należy do Powszechnych Praw Człowieka.

Ładowanie odtwarzacza…

Źródło: Policja Podlaska