Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Wystawa „Kobiety” Magdaleny Talmon w Domu Kultury „Śródmieście”

11 lipca godz.10:00 - 31 sierpnia godz.16:00

Bezpłatnie

„Kobiety” – ten cykl obrazów prezentuje w Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku Magdalena Talmon. Wystawy malarstwa jest czynna do 31 sierpnia, wstęp jest wolny.

Magdalena Talmon pochodzi z Podlasia. W tym regionie osadzona jest jej twórczość. Artystka czerpie inspiracje nie tylko z podlaskiej natury, ale też z tradycji ludowych.

Mocny kolor i Podlasie

Na wielu moich pracach obecne są podlaskie motywy. W zależności od tego, jaka kobieta ma być malowana, od razu widzę albo motyw wijących gniazdo ptaków, albo korony z kwiatów. Konkretna kobieta, spotkana osoba, zdjęcie od razu z czymś się kojarzą. Ciężko powiedzieć, dlaczego dana kobieta ma na sobie motyw chodników, a druga – dwuosnowówki – mówi Magdalena Talmon.

Twórczość artystki wyróżnia też mocny kolor.

– Ja lubię mocny kolor, plamę zamkniętą w danej formie. Potraktowaną witrażowo. Gdy robię podcienie czy podmalowania, to również używam kreski – podobnie jak przy tworzeniu ikon. Przez wiele lat byłam zafascynowanie ikoną. W moich obrazach łączy się ikona i mocny kolor, prawie witrażowy. Wyglądają prawie jak tkanina, ale przygotowana do tkania – czyli techniczny rozrys. Może to dlatego, że jestem też po tkactwie? W mojej sztuce wszystko się przeplata i łączy – wyjaśnia artystka.

Od Supraśla do murali

Magdalena Talmon jest absolwentką Liceum Plastycznego w Supraślu, Policealnego Studium Plastycznego w Białymstoku, Multimedialnej Akademii Sztuk Wizualnych w Poznaniu, Warsztatów Ikonograficznych w Bielsku Podlaskim i Wydziału Prawa Administracyjnego w Białymstoku.

Organizuje liczne happeningi, artystyczne działania warsztatowe, prowadzi zajęcia rękodzielnicze, jest projektantką dwóch białostockich murali: „Matka Natura” przy ul. Konopnickiej – jest dobrze widoczny z bulwarów nad rzeką Białą (2017 r.) oraz „Matka Natura – Biała” przy ul. Zwierzynieckiej (2018 r.).

Obecnie prowadzi zajęcia plastyczne w Pokojach Prac Twórczych w Podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku. Ma na koncie ponad 24 wystawy indywidualne i 7 wystaw zbiorowych.

„Kobiety” do końca wakacji

Na wystawie w Domu Kultury „Śródmieście” artystka prezentuje akryle na płótnie z cyklu „Kobiety”. Są to portrety charakteryzujące się żywą, czystą kolorystyką, znaną m.in. z haftów podlaskich.

Wystawę można oglądać w ramach Miejskiego Salonu Artystycznego Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku (ul. Jana Kilińskiego 13, II piętro). Ekspozycja jest dostępna od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-16.00.

Wystawa „Kobiety” jest czynna do 31 sierpnia. WSTĘP WOLNY.

Szczegóły

Początek:
11 lipca godz.10:00
Koniec:
31 sierpnia godz.16:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://www.facebook.com/events/511637334088958

Miejsce wydarzenia

Dom Kultury Śródmieście
ul. Jana Kilińskiego 13
Białystok, 15-001
+ Google Map
Telefon:
85 741 65 17