Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wyjątkowy dokument „SIMONA” o Simonie Kossak w kinie Helios!

21 września godz.18:00 - 20:00

21 września o godz. 18:00 w Kinie Helios Alfa pokażemy przedpremierowo dokument Natalii Korynckiej-Gruz zatytułowany „Simona”. Bohaterką wspomnień osób, które wypowiadają się w filmie jest właśnie Simonie Kossak – mieszkańcom naszego województwa szczególnie bliska, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Puszczę Białowieską.

Przed filmem o to jej patrzenie na przyrodę i jej osiągnięcia jako badacza natury zapytamy zaproszonych gości.
Seans zostanie pokazany w ramach Kina Konesera.

„Simona” reż. Natalia Koryncka-Gruz

Kim naprawdę była Simona Kossak – legendarna badaczka, która żyła otoczona zwierzętami w Puszczy Białowieskiej? Dlaczego uciekła od rodziny – słynnego rodu Kossaków? Jak wyglądało życie pierwszej polskiej ekolożki-aktywistki w latach 70.? Unikalne, często prezentowane po raz pierwszy w filmie, zdjęcia i nagrania z archiwum Simony oraz jej partnera Lecha Wilczka przenoszą nas do prastarej Puszczy i pozwalają doświadczyć wyjątkowego życia z dala od cywilizacji.
Ida Matysek, cioteczna wnuczka Simony Kossak, jedzie do Puszczy Białowieskiej. Porządkując zdjęcia, odkrywa tajemnice rodzinne oraz świat magicznej, pradawnej Puszczy.
Simona była ulubienicą terroryzującego okolicę kruka, matkowała rysiowi i łosiom, a jej empatyczne podejście do zwierząt i roślin nie tylko pozwoliło nam zobaczyć Puszczę Białowieską jako unikalny na skalę światowa ekosystem, ale też pomaga nam zrozumieć, że jesteśmy współlokatorami na Ziemi i powinniśmy pozwolić innym istotom żyć. Ta barwna, bezkompromisowa i wyprzedzająca swój czas wizjonerka często samotnie musiała walczyć o dobro oraz szacunek dla przyrody.

Simona Gabriela Kossak – (ur. w 1943 roku w Krakowie, zm. w 2007 roku w Białymstoku) biolożka, profesor nauk leśnych, miłośniczka i popularyzatorka nauk przyrodniczych. Znana z działań na rzecz zachowania resztek naturalnych ekosystemów w Polsce – zwłaszcza Puszczy Białowieskiej. Pracując naukowo zajmowała się m.in. ekologią behawioralną ssaków. Pracowała w Zakładzie Badania Ssaków PAN w Białowieży oraz w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Zakładzie Lasów Naturalnych.

Miejsce wydarzenia

Kino Helios Białystok Alfa
ul. Świętojańska 15
Białystok, 15-227 Polska
+ Google Map
Telefon:
85 741 13 56
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia

Organizator

Kino Helios
Telefon:
516258879
Zobacz witrynę: Organizator