Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Wręczenie XXVIII Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego

Marzec 22 godz 19:00 - 21:00

Darmowy

Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza na uroczystość wręczenia XXVIII Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego.

Spotkanie autorskie i uroczystość wręczenia Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego odbywają się pod patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku.

Reklama

Na liście nominacji do nagrody za najlepszą książkę 2018 roku znalazły się cztery pozycje:

* [bez tytułu], Piotr Janicki, Wydawnictwo j, Wrocław 2018,
* „Po wsze czasy”, Iwona Menzel, Wydawnictwo MG, Warszawa 2018,
* „Jeremiasz”, Piotr Nesterowicz; Wydawnictwo W.A.B./GW Foksal, Warszawa 2018,
* Krzysztof Czyżewski, za całokształt dotychczasowej twórczości z uwzględnieniem książki „Żegaryszki”, Wydawnictwo Pogranicze, Sejny 2018.

Więcej o nominowanych autorach:

Piotr Janicki – ur. w 1974 r. w Białymstoku, mieszka w Supraślu. Autor czterech książek poetyckich: „Nadal aksamit” (2006), „Wyrazy uznania” (2014) – za którą w 2015 dostał Nagrodę Literacką Gdynia, „13 sztuk” (2016) i niezatytułowanego i niepodpisanego tomiku wydanego rok temu. W latach 2005-2009 współtworzył zin poetycki „Cyc Gada”. Pracuje zawodowo w Białostockim Ośrodku Sportu i Rekreacji.

Iwona Menzel o sobie:
Istnieją na świecie miejsca, które budzą w nas niezwykłe emocje. Dla mnie takim miejscem stało się Podlasie, choć urodziłam się i skończyłam studia w Warszawie, za mąż wyszłam w Wiedniu, a większość życia spędziłam w Niemczech. Przez prawie czterdzieści lat mieszkałam i pracowałam jako architekt w Darmstadt, dawnej rezydencji wielkich książąt heskich. Cztery księżniczki von Hessen-Darmstadt wyszły za Romanowów, dwie z nich zostały ukoronowane na cesarzowe Rosji i pozostawiły swoje ślady między innymi także i na Podlasiu.
„Po wsze czasy” (Wydawnictwo MG) jest moją siódmą książką. W tym samym wydawnictwie ukazały się powieści „Szeptucha” i „Czas tarantul” (nominacja do nagrody literackiej Srebrny Kałamarz 2008), jak również opowiadania w tomikach „Opowiadania pełne pasji” i „Opowiadania pod psem i kotem„. W wydawnictwie Prószyński zostały wydane powieści „W poszukiwaniu zapachu snów”, „Zatańczyć czeczotkę”, „Z widokiem na Castello”, „Nie chodź ciemną doliną” oraz moje opowiadania w tomikach „Opowieści wigilijne”, „Opowiadania letnie” i „Opowiadania szkolne”.

Piotr Nesterowicz – ur. w 1971 r., polski pisarz i menedżer. Ukończył Akademię Ekonomiczną we Wrocławiu. Pisze reportaże, powieści i opowiadania. Jest również autorem branżowego podręcznika „Organizacja na krawędzi chaosu”. Za reportaż „Cudowna” otrzymał już Nagrodę Kazaneckiego za najlepszą książkę 2014 r.

Krzysztof Czyżewski – ur. w 1958 r. w Warszawie, pisarz, reżyser, animator kultury i wykładowca akademicki. W trakcie studiów polonistycznych na UAM w Poznaniu związał się z podziemnym ruchem teatralnym, wydawał także nielegalne czasopisma o tematyce kulturalnej. Po ukończeniu studiów pracował jako wykładowca, wraz z żoną Małgorzatą prowadził działalność kulturalną i teatralną (m. in. w teatrze „Arka”, czasopiśmie „Czas Kultury” oraz inicjatywie „Wioska spotkania”). Od 1990 r. związany z Sejnami, gdzie założył fundację i ośrodek ”Pogranicze”. Laureat wielu nagród i wyróżnień w kraju i za granicą. Jest redaktorem naczelnym magazynu „Almanach Sejneński”. Pisał dla „Kultury”, jego teksty są publikowane m.in. „Tygodniku Powszechnym”, „Gazecie Wyborczej” i w prasie zagranicznej. Wśród jego dorobku warto wskazać takie tytuły jak: „Ścieżka pogranicza” oraz zbiór esejów „Linia powrotu. Zapiski z pogranicza”. Warto dodać, że Czyżewski jest współautorem i redaktorem książek takich jak: „Podlasie. Pamięć-Tożsamość-Rozwój”, „Podręcznik dialogu. Zaufanie i tożsamość” i „Miłosz-Dialog-Pogranicze”.

Szczegóły

Data:
Marzec 22
Czas:
19:00 - 21:00
Koszt:
Darmowy
Wydarzenie Categories:
,

Miejsce

Klub Fama
Legionowa 5
Bialystok, pl
+ Google Map

Reklama