Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Targi Pisanki Lipskiej

26 marca godz.11:00 - 15:00

Pierwsze, ale z pewnością nie ostatnie. Zapraszamy do skansenu wszystkich miłośników tradycji, którzy chcą mieć na świątecznym stole te małe dzieła sztuki. Pisankarki z Lipska będą nie tylko sprzedawać swoje prace, ale też pokażą, jak wygląda zdobienie jaj techniką batiku szpilkowego. Początek wydarzenia 26 marca o godzinie jedenastej w zagrodzie z Pieczysk.

Swój udział w targach zapowiedziało dziewięć twórczyń z Lipska nad Biebrzą. To prawdziwe zagłębie talentów pisankarskich. Sztukę zdobienia jaj techniką batiku szpilkowego mieszkanki miejscowości przekazują sobie z pokolenia na pokolenie.

Batik szpilkowy to nakładanie rozgrzanego wosku na skorupkę jajka przy pomocy szpileczki. W ten sposób powstają przecinki, z których pisankarki tworzą doskonałe kompozycje, równomiernie rozłożone na całej powierzchni jajka: rozety, słoneczka, wachlarze, łańcuszki. Dawniej, po nałożeniu woskowego ornamentu, jajko zanurzano w naturalnych barwnikach, uzyskiwanych z wywaru kory dębowej lub olchowej, często zmieszanej z opiłkami żelaza, a następnie gotowano w wywarze z łusek cebuli. Nadawały one pisance charakterystyczną, czarną bądź brunatną barwę. Barwiono też pisanki w samym wywarze z łupin cebuli, co pozwalało uzyskać różne odcienie brązu – od złocistego po brunatną czerwień. Na początku lat siedemdziesiątych XX w. pełne jajka zostały zastąpione wydmuszkami, a naturalne barwniki – syntetycznymi farbami do tkanin wełnianych i jedwabnych. Poprzez kilkakrotne zanurzenie pisanki w barwnikach, w kolejności od najjaśniejszego do najciemniejszego i równoczesne wzbogacanie ornamentu, na skorupce jajka powstają wielobarwne dekoracje.

Technika batiku szpikowego kultywowana jest na Suwalszczyźnie, a także za naszą wschodnią granicą  – na Litwie i w północnej części Białorusi.

Co roku twórczynie ludowe z Lipska wykonują kilka tysięcy pisanek, które trafiają na świąteczne stoły nie tylko w Polsce. Targi Pisanki Lipskiej w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej będą niepowtarzalną okazją by je zdobyć na własny stół – stoiska z pisankami będą czynne w niedzielę 26 marca od 11.00 do 15.00. Przez cały ten czas można będzie oglądać pokazy pisankarskie, wziąć udział w warsztatach wykonywania palm wielkanocnych, zwiedzać z przewodnikiem wystawy w zabytkowych budynkach na terenie skansenu. Amatorzy posiłków na świeżym powietrzu mogą zabrać ze sobą coś do jedzenia i zjeść obiad przy ognisku.

Szczegóły

Data:
26 marca
Godzina:
11:00 - 15:00
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
ul. Leśna 7
Wasilków, Podlaskie 16-010 Poland
+ Google Map
Telefon:
85 7436082
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia