Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Szturm Zamku w Tykocinie

11 lutego godz.12:00 - 14:00

11 lutego 2023 r. odbędzie się ósma edycji wydarzenia, którym jest inscenizacja historyczna pod nazwą „Szturm Zamku w Tykocinie”. Jedyna w kraju zimowa inscenizacja historyczno-batalistyczna odtwarza wydarzenia sprzed trzystu lat, z okresu potopu szwedzkiego.
W 1657 roku tykocińska twierdza znajdowała się w rękach Radziwiłłów, potężnego magnackiego rodu, który uznał protektorat Szwecji nad Litwą. Zamek był wówczas oblegany przez siły hetmana Sapiehy i ostatecznie zdobyty. Historię tą w wielkim widowisku plenerowym zaprezentuje blisko stu pięćdziesięciu rekonstruktorów z Polski, Białorusi, Czech i Hiszpanii.

Celem wydarzenia jest promocja Tykocina i regionu w oparciu o ich wartości historyczne, walory kulturalne, jak również przyrodnicze: miasto położone jest w Kotlinie Biebrzańskiej nad Narwią i jej starorzeczami. Dużymi zaletami Tykocina są przede wszystkim duża liczba zabytków oraz niezmieniony od setek lat układ przestrzenny miasta z widoczną do dzisiaj granicą części żydowskiej.

Inicjatywę wydarzenia, którym jest „Szturm Zamku w Tykocinie” zapoczątkowali rekonstruktorzy z Komputowej Chorągwi Stefana Czarnieckiego, rekrutujący się głównie z Tykocina i okolic. Szturm Zamku angażuje i integruje wielu mieszkańców zarówno podczas przygotowania i realizacji, jak i podsumowania tego projektu.

Organizatorami wydarzenia są: Port Kultury Tykocin, Urząd Miejski w Tykocinie, Zamek w Tykocinie oraz Komputowa Chorągiew Stefana Czarnieckiego. Szturm Zamku odbędzie się 11 lutego 2023 roku i będzie miał charakter imprezy masowej. Zacznie się uroczystą Mszą Świętą w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie, odprawianą w rycie łacińskim (pot. msza trydencka), po której nastąpi uroczyste otwarcie na Placu Czarnieckiego. Główna inscenizacja odbędzie się na terenie Zamku w Tykocinie.

Szczegóły

Data:
11 lutego
Godzina:
12:00 - 14:00
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://zamekwtykocinie.pl/

Miejsce wydarzenia

Zamek w Tykocinie
ul. Puchalskiego 3
Tykocin, Podlaskie 16-080 Polska
+ Google Map
Telefon:
85 718 73 72
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia