Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

EtnoNurty – Nowe szaty Świtezianki. Ballady i romanse 2022 – koncert

7 maja godz.18:00

Ballady dziadowskie na lirę korbową, akordeon, skrzypce, nyckelharpę, ud, cymbały i głos Jacka Hałasa.

Spotkanie, przenikanie się, zderzenie i współbrzmienie tradycyjnych ballad dziadowskich na lirę korbową, akordeon i głos Jacka Hałasa z motywami na bluesową gitarę Jarka Kaczmarka, skrzypce i nyckelharpę Oleny Yeremenko oraz ud i cymbały Mateusza Szemraja. Muzyczne opowieści o życiu i śmierci, o duszy i ciele, o miłości i zdradzie. Współczesne wariacje wokół „Ballad i Romansów” Adama Mickiewicza. „Świtezianka” otwiera przejście do świata romantycznej ludowej wyobraźni. Poetycka podróż do krainy zjaw i rusałek, tych z pradawnych puszcz i jezior, i tych, które w nowych postaciach powracają do współczesnego miasta…

Wystąpią: Jacek Hałas – śpiew, lira korbowa, akordeon, piszczałki, instrumenty perkusyjne; Olena Yeremienko – śpiew, nyckelharpa; Jarek Kaczmarek – głos, gitara; Mateusz Szemraj – cymbały, ud.

Koncert upamiętnia dwusetną rocznicę wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, będących twórczym rozwinięciem formy słowiańskich ballad dziadowskich. Postać wędrownego pieśniarza – lirnika, przemierzającego ziemie Polski, Ukrainy i Litwy, odmalowana przez Mickiewicza w balladzie „Dudarz”, była dla niego kluczową inspiracją przy tworzeniu „Ballad i Romansów”.

Koncert w ramach projektu „Nowe szaty Świtezianki. Ballady i romanse 2022” wspieranego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizatorzy: Stowarzyszenie „Grupa Studnia O” i Podlaski Instytut Kultury.

EtnoNurty – cykl koncertowy, który prezentuje zespoły czerpiące z melodii tradycyjnych i folkowych, ale często łączące je z brzmieniami współczesnymi, jazzowymi czy klasycznymi. Koncerty w ramach wydarzenia pokazują, że współczesne interpretacje muzyki tradycyjnej i folkowej mogą iść w różnych kierunkach – przybierać różne nurty, wciąż jednak odnosząc się do przeszłości.

Szczegóły

Data:
7 maja
Godzina:
18:00
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://pikpodlaskie.pl/event/etnonurty-nowe-szaty-switezianki-ballady-i-romanse-2022/

Miejsce wydarzenia

Spodki PIK
ul. św. Rocha 14
Białystok, Podlaskie 15-879 Poland
Telefon:
85 744 68 63
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia

Organizator

Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku
Telefon:
504078846
Adres e-mail:
promocja@pikpodlaskie.pl
Zobacz witrynę: Organizator