Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Atrium Biała wspiera Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia

Bezpłatnie

2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, którego głównym przesłaniem jest zwiększenie wiedzy społeczeństwa na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu. Na potrzeby osób z autyzmem oraz sytuację rodzin, których dotyka ta diagnoza, zwraca uwagę inicjatywa białostockiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu, w którą zaangażowało się Atrium Biała. W ramach niej w sobotę, 2 kwietnia, w galerii odbędzie się akcja informacyjna na temat autyzmu.

 

Corocznie, 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W ramach obchodów realizowane są liczne inicjatywy na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin. Co roku Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział w Białymstoku przeprowadza akcję „Zaświeć się na niebiesko” (Light it up blue). W tym dniu symbolem solidarności z osobami z autyzmem jest kolor niebieski. Każdy może wyrazić swoje poparcie – oświetlając budynek na niebiesko, dodając niebieski kolor do ubrania, wystawiając niebieskie lampki w oknach – możliwości jest wiele. W geście wsparcia z osobami z autyzmem, w tym dniu również wiele budynków w Białymstoku będzie podświetlonych na niebiesko.

 

Przy tej okazji w sobotę, 2 kwietnia, w godzinach 12.00-20.00, w centrum handlowym Atrium Biała, odbędzie się akcja informacyjna na temat autyzmu, skierowana do klientów oraz mieszkańców Białegostoku. Jej celem jest poszerzenie wiedzy na temat funkcjonowania osób w spektrum autyzmu oraz pomoc w zrozumieniu potrzeb i trudności związanych z tym zaburzeniem. W trakcie sobotniej akcji zaplanowano także różne atrakcje dla dzieci: malowanie twarzy, pokazy magika, kącik sensoryczny, zajęcia plastyczne. Akcję przeprowadzą pracownicy białostockiego KTA na zaaranżowanym stanowisku, znajdującym się na parterze, naprzeciwko sklepu Reserved.

 

– Światowy Dzień Świadomości Autyzmu to wyjątkowa okazja do tego, aby poszerzyć wiedzę na temat funkcjonowania osób z autyzmem oraz dostrzec ich potrzeby. Istnieje wiele barier i ograniczeń, które wciąż jeszcze utrudniają im swobodną codzienną aktywność. Z myślą o nich wprowadziliśmy w Atrium Biała tzw. ciche godziny, umożliwiając im w ten sposób zrobienie zakupów w komfortowych warunkach. Codziennie, na godzinę na pasażach galerii, całkowicie lub częściowo są wyłączane muzyka oraz oświetlenie mówi Justyna Doroszkiewicz, dyrektor Atrium Biała, i dodaje – Mamy nadzieję, że tego typu inicjatywy, jak ta sobotnia, pomogą białostoczanom oswoić trudny temat jakim jest autyzm, a także zrozumieć świat i szczególne potrzeby osób z autyzmem.

 

Współpraca przy organizacji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu jest częścią programu Atrium Razem, którego celem jest wsparcie i integracja lokalnej społeczności oraz wspólne budowanie przyjaznego środowiska rozwoju.

 

Poza galerią, współorganizatorami sobotniego wydarzenia są Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział w Białymstoku oraz placówki działające na rzecz dzieci i młodzieży ze spektrum autyzmu: Białostocka Grupa Wsparcia Dla Rodziców Dzieci z Autyzmem i Zespołem Aspergera, Dzienny Dom Pomocy „Dobre Miejsce” w Czeremsze, Fundacja Krajowego Towarzystwa Autyzmu „WIEM I POMAGAM”, Fundacja Przystanek Autyzm, Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna „Rozwiń Skrzydła”, Niepubliczna Szkoła Podstawowa „BARWA”, Ośrodek Szkolno-Terapeutyczno-Opiekuńczy Dla Dzieci i Młodzieży ze Spektrum Autyzmu, Przedszkole Samorządowe nr 58 Integracyjne im. Jana Wilkowskiego w Białymstoku, Przedszkole Terapeutyczne „Zaczarowany Zakątek”, Szkoła Podstawowa Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kornela Makuszyńskiego w Białymstoku.

 

Szczegóły

Data:
2 kwietnia
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Atrium Biała
ul. Czesława Miłosza 2
Białystok, 15-265
+ Google Map
Telefon:
85 874 42 40

Organizator

AtriumBiała
Adres e-mail:
www.atrium-biala.pl