Ile energii zużywa płyta indukcyjna?

Coraz więcej osób remontujących dom lub mieszkanie czy też urządzających nowe lokum decyduje się na zakup kuchenki indukcyjnej. Ten coraz popularniejszy wybór dyktowany jest przede wszystkim wysoką funkcjonalnością i bezpieczeństwem użytkowania płyty. Kuchenki indukcyjne są nieco droższe od ich gazowych czy elektrycznych odpowiedników, jednak rekompensuje to ich wysoka wydajność i minimalne, wręcz nieodczuwalne straty ciepła. A jak w przypadku indukcji wygląda zużycie energii elektrycznej? Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie, gdyż na ostateczny poziom poboru i zużycia prądu ma wpływ wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę. 

Co wpływa na poziom zużycia energii przez indukcję? 

Tym, co przede wszystkim wpływa na poziom zużycia energii przez płytę indukcyjną, jest częstotliwość i sposób jej użytkowania. Oczywistym jest bowiem, że im więcej razy w ciągu miesiąca będziemy używać kuchenki, tym więcej prądu zużyjemy. Istotne jest także to, jakich garnków i naczyń używać będziemy, gotując na kuchni indukcyjnej. Płyta działająca na indukcję współpracuje jedynie z wybranymi rodzajami naczyń; niektóre z nich mogą teoretycznie nadawać się do pracy z urządzeniem, jednak w praktyce spowodują niepożądane straty ciepła. Niedokładnie dopasowane garnki z nieodpowiednich materiałów będą potrzebować bowiem więcej czasu chociażby na zagotowanie wody, przez co także kuchenka będzie musiała pracować dłużej.  

Oczywiście bardzo ważna jest także jakość urządzenia oraz jego klasa energetyczna. Jest to istotny parametr sprzętów elektrycznych, który mówi nam, ile prądu w określonym czasie zużyje urządzenie. Najlepiej jest wybierać więc płyty indukcyjne o najwyższej klasie energetycznej.  

Reklama

Kuchenka indukcyjna – jak wyliczyć zużycie prądu? 

Aby obliczyć ilość energii elektrycznej, jaką zużywa nasza płyta gazowo-indukcyjna lub standardowa indukcyjna, musimy wziąć pod uwagę częstotliwość oraz średnią długość każdorazowego jej użytkowania, a także moc urządzenia. Jeżeli przyjmiemy, że średni czas, jaki przeznaczamy każdego dnia na gotowanie, to około dwie godziny, to wiedząc, że posiadamy urządzenie o mocy 4 kilowatów, możemy łatwo obliczyć tygodniowe, miesięczne czy roczne zużycie prądu za pomocą prostego wzoru mnożenia: 

  • 2 h * 4 kW * 7 (dni) = 56 kWh zużytych w ciągu tygodnia użytkowania kuchenki. 
  • 2 h * 4 kW * 30 (dni) = 240 kWh zużytych w ciągu miesiąca użytkowania kuchenki. 
  • 2 h * 4 kW * 356 (dni) = 2920 kWh zużytych w ciągu roku użytkowania kuchenki. 

Posiadając takie informacje, możemy także łatwo obliczyć, ile dane zużycie energii będzie nas kosztować. Wystarczy jedynie pomnożyć otrzymany wynik przez średni koszt 1 kWh. 

Po otrzymaniu konkretnego wyniku możemy podjąć także odpowiednie kroki w celu skutecznego zredukowania zużywanej energii lub wydawanych na nią pieniędzy. Warto chociażby sprawdzić, czy mamy możliwość korzystania z tańszych godzin w ramach naszej taryfy i starać się przygotowywać posiłki w tym właśnie czasie.