Reklama

Ikony XXI wieku

  400 obiektów zgromadziło Muzeum Ikon na terenie klasztoru Zwiastowania Przenajświętszej Bogarodzicy w Supraślu. Jednak zwiedzanie ekspozycji nie będzie tylko zwykła przechadzką po muzealnych salach. Muzeum przygotowało 4 projekcje filmowe, a każda z sal opatrzona została odpowiednio dobranym wystrojem, muzyką i przede wszystkim światłem.

  Pierwsze projekty otworzenia ekspozycji ikon miały miejsce pod koniec 1998 roku. Jednak dobrze się stało, że Muzem Podlaskie poczekało z projektem całego obiektu do 21 wieku. Powstało coś wyjątkoweego w skali kraju, co ideą można porównać jedynie z Muzeum Powstania Warszawskiego. W supraskim Muzeum Ikon nie znajdziemy tradycyjnych gablot czy stereotypowych plansz. To bardziej próba zbudowania świata w jakim ikony przez lata funkcjonowały, powstawały, stawały się przedmiotem wyjątkowego kultu. Nie mogło też zabraknąć unikalnych w skali Europy, cudem ocalałych z wysadzonej przez Niemców, a odbudowanej dopiero niedawno świątyni.

  Wchodząc do pierwszej sali muzealnicy przenoszą nas w świat wczesnochrześcijańskich katakumb, później wchodzimy do sali mającej oddać specyfikę cerkwi czy wreszcie ruszyć w wędrówkę z pielgrzymką przez podlaskie pola i lasy. Osobne sale poświęcono ikonom Jezusa, Matki Boskiej, jest też z wielką pieczołowitością oddana cela, w której zakonnicy 'pisali’ czyli malowali ikony. Muzeum przyciąga swoim klimatem, a światło i dźwięk zabierają widzów w pełną mistyki podróż. Autorem ekspozycji jest Andrzej Lechowski – dyr. Muzeum Podlaskiego,
nad scenariuszem pracowały Krystyna Mazuruk i Tatiana Misijuk, a projektem plastycznym i jego wykonaniem zajął się Lech Nowacki. Uroczyste otwarcie Muzeum Ikon rozpocznie się w sobotę 10 lutego koncertem w Cerkwi Zwiastowania NMP w Supraślu. Zwiedzający będą mogli podziwiać tę odpowiadającą dwudziestopierwszowiecznym standardom wystawę od najbliższej niedzieli.

https://www.bstok.pl/up/news/1071_1.jpg https://www.bstok.pl/up/news/1071_2.jpg https://www.bstok.pl/up/news/1071_3.jpg https://www.bstok.pl/up/news/1071_4.jpg https://www.bstok.pl/up/news/1071_5.jpg https://www.bstok.pl/up/news/1071_6.jpg https://www.bstok.pl/up/news/1071_7.jpg https://www.bstok.pl/up/news/1071_8.jpg

Reklama