II eliminacja Volkswagen Castrol Cup dla Marcina Biernackiego

Marcin Biernacki wygrał główny wyścig, drugiej eliminacji Volkswagen Castrol Cup, którą rozegrano na torze Eurospeedway w niemieckim Lausitz. O pechu może mówić Robertas Kupcikas, który wygrał sprint, a w wyścigu głównym linię mety przejechał dopiero na ósmej pozycji.
Sprint
Na linii startu do liczącego sześć okrążeń sprintu zawodnicy ustawili się zgodnie z miejscami wywalczonymi podczas sobotnich kwalifikacji. Na początku stanęli obok siebie litewscy kierowcy z zespołu Jonusis Racing – Robertas Kupcikas i Jonas Gelzinis. Tuż za nimi obecni byli – Marcin Gładysz, Łukasz Kotarba, Marcin Biernacki i Rafał Rulski. O pechu może mówić najmłodszy w stawce, bo zaledwie 17-letni Andrzej Gasenko, który już na okrążeniu wstępnym wypadł z toru, spadając na ostatnią pozycję. Po lotnym starcie zaatakował jednak brawurowo i wyprzedził 3 zawodników. Jak się okazało pech nie opuszczał go nadal, gdyż na drugim okrążeniu w wyniku błędu wyjechał na pobocze i spadł ponownie na ostatnie miejsce. Od samego początku przewodził stawce Robertas Kupcikas i to on zdobył kolejnych 10 punktów do klasyfikacji generalnej. Zaskoczeniem była za to druga pozycja Łukasza Kotarby, dla którego to dopiero trzeci start wyścigowym Golfem TDI. Za nim linię mety przejechał Jonas Gelzinis. Do pierwszej szóstki zakwalifikowali się także – Marcin Gładysz, Bartłomiej Steinhof i Marcin Biernacki. Zgodnie z regulaminem – pierwsza szóstka w sprincie do wyścigu głównego ustawiła się w odwrotnej kolejności.
Wyniki sprintu
1. Robertas Kupcikas (10)
2. Łukasz Kotarba (7,5)
3. Jonas Gelzinis (6)
4. Marcin Gładysz (5)
5. Bartłomiej Steinhof (4)
6. Marcin Biernacki (3,5)
7. Rafał Rulski (3)
8. Adam Gładysz (2,5)
9. Paweł Soja (2)
10. Paweł Hildebrański (1,5)
11. Piotr Litwinowicz (1)
12. Patryk Pachura (0,5)
13. Aleksander Michałowski (0)
14. Andrzej Gasenko (0)
15. Wojciech Śmiechowski (0)
16. Tomasz Grochal (0)
Wyścig główny
Na pierwszym wirażu po starcie zapanowało spore zamieszanie, w wyniku którego do czołówki przeskoczyli – Łukasz Kotarba i Paweł Hildebrański. Niestety pod koniec okrążenia zawodnicy wypadli z toru, tracą wysokie pozycje. Jako pierwszy wystartował Marcin Biernacki, jednak utracił tą pozycję już na drugim okrążeniu na rzeczy Bartłomieja Steinhofa. Wyprzedził go także Marcin Gładysz, który od piątego okrążenia jechał już na pozycji lidera. Sytuacja ta utrzymywała się przez blisko dziesięć minut. W tym czasie emocjonująco wyglądała walka o miejsca od 4 do 6, między Rafałem Rulskim, Robertasem Kupcikasem i Adamem Gładyszem. W dziesiątej minucie wyścigu blokowany przez Kupcikasa Rulski, skapitulował tracąc na ich rzecz czwarte miejsce. W 21-minucie na jednym z zakrętów zakotłowało się w stawce kilku zawodników. Tomasz Grochal znalazł się poza torem i w wyniku uszkodzenia samochodu nie ukończył wyścigu. W tym czasie Kupcikas odrabiał straty do pierwszej trójki, by w 25-minucie wysunąć się na prowadzenie. W tej samej chwili rozpoczęła się, przewidziana w regulaminie Volkswagen Castrol Cup, wymiana kół. Jako pierwszy na wymianę opon zdecydował się Adam Gładysz, a za nimi do depo zjechało jeszcze kilku zawodników. Najszybszy okazał się zespół Bartłomieja Steinofa, który po powrocie na tor poprawił swoją pozycję o dwa miejsca. W 34 minucie wyścigu na zmianę opon zjechali – Robertas Kupcikas, Marcin Gładysz i Marcin Biernacki. Najszybciej stanowisko wymiany kół opuścił Kupcikas, za nim Biernacki i ze sporą stratą Adam Gładysz, który spadł o dwie pozycje. Szybka wymiana kół w samochodzie Robertasa Kupcikasa okazała się niezbyt dokładna. Zawodnik po jednym okrążeniu ponownie zameldował się w depo, by dokręcić jedno z kół, tracąc definitywnie szansę na pierwszą pozycję. Ostatecznie na linii mety zameldował się na ósmym miejscu tracąc 0,2 sekundy do siódmego Rafała Rulskiego.
Ostatecznie drugą eliminację Volkswagen Castrol Cup wygrał Marcin Biernacki. Na kolejnych miejscach uplasowali się Marcin Gładysz, Bartłomiej Steinhof, Adam Gładysz, Jonas Gelzinis i Pawłem Soja.
Wyniki wyścigu głównego
1. Marcin Biernacki (20)
2. Marcin Gładysz (15)
3. Bartłomiej Steinhof (12)
4. Adam Gładysz (10)
5. Jonas Gelzinis (8)
6. Paweł Soja (7)
7. Rafał Rulski (6)
8. Robertas Kupcikas (5)
9. Łukasz Kotarba (4)
10. Andrzej Gasenko (3)
11. Patryk Pachura (2)
12. Piotr Litwinowicz (1)
13. Wojciech Śmiechowski (0)
14. Aleksander Michałowski (0)
15. Paweł Hildebrański (0)
16. Tomasz Grochal (0)
Klasyfikacja generalna
Po dwóch rundach Volkswagen Castrol Cup na prowadzeniu znajduje się Robertas Kupcikas z przewagą 14 punktów nad drugimi: Marcinem Biernackim i Jonasem Gelzenisem. Kolejne miejsca zajmują – Marcin Gładysz, Paweł Soja, Adam Gładysz. Od miejsca drugiego do siódmego zawodników dzieli różnica ośmiu punktów. Emocjonująco zapowiadają się kolejne wyścigi, które na początku czerwca odbędą się torze w Kielcach w dniach 02-03 czerwca 2006.
Klasyfikacja generalna po II eliminacji
1. Robertas Kupcikas (30; 15;)
2. Marcin Biernacki (7,5; 23,5;)
Jonas Gelzinis (17; 14;)
3. Marcin Gładysz (10; 20;)
4. Paweł Soja (18,5; 9;)
5. Adam Gładysz (13; 12,5;)
6. Bartłomiej Steinhof (8; 16;)
7. Rafał Rulski (8; 9;)
8. Łukasz Kotarba (1,5; 11,5;)
9. Aleksander Michałowski (12; 0;)
10. Zbigniew Szwagierczak (6,5; NST)
11. Piotr Litwinowicz (4; 2;)
12. Patryk Pachura (2,5; 2,5;)
13. Paweł Hildebrański (0; 1,5;)
14. Tomasz Grochal (1; 0;)
15. Wojciech Śmiechowski (0; 0;)
autor: Bstok.pl
Źródło Volkswagen

Reklama