II Bieg Pamięci Sybiru

8 lutego w 80. Rocznicę pierwszych deportacji Polaków na Sybir, Muzeum Pamięci Sybiru, we współpracy z Fundacją Białystok Biega, organizuje 2. Bieg Pamięci Sybiru.

Pierwsza edycja wydarzenia spotkała się z ogromnym zainteresowaniem nie tylko zapalonych biegaczy, lecz także osób, które biorąc udział w biegu chciały uczcić pamięć o deportowanych. Na starcie stanęło blisko 800 osób. Również w tym roku zainteresowanie biegiem przeszło najśmielsze oczekiwania, dlatego pula miejsc została zwiększona do tysiąca.

Tegoroczna formuła została rozbudowana o dodatkowy Bieg Dzienny, który rozpocznie się 8 lutego o godzinie 10:00 na placu przed Pałacem Branickich. Tam, na uczestników czekać będą rekonstruktorzy, dzięki którym biegacze będą mogli   zapoznać się z wydarzeniami sprzed 80 lat. Dwukilometrowa trasa prowadzić będzie z centrum Białegostoku do nowej siedziby Muzeum Pamięci Sybiru znajdującej się przy ul. Węglowej 1. Po dotarciu do mety, biegacze będą mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć Muzeum „od środka”. Udział w biegu dziennym jest bezpłatny.

Z kolei druga część wydarzenia – bieg na dystansie ok. 5 km  rozpocznie się o godz. 17:00, tuż po zmroku. Trasa biegu prowadzić będzie przez zakamarki Lasu Pietrasze. Jej fragmenty będą wąskie, momentami pagórkowate, osłonięte gęstwiną drzew. Rekonstruktorzy, aktorzy, efekty dźwiękowe i świetlne na trasie sprawią, że pozostanie on w pamięci uczestników na długo.

Miejsce, w którym odbędzie się wydarzenie – Las Pietrasze – zostało wybrane nieprzypadkowo, ponieważ las ten leży niecały kilometr od dworca, z którego w 1940 roku odprawiane były pierwsze pociągi na Wschód.

Źródło: Muzeum Pamięci Sybiru