Reklama

I liceum, i nauka zawodu. Szkoła z sercem dla ucznia

Tu nauczysz się zawodów, które pozwolą ci się później odnaleźć na rynku pracy. Co więcej – wiele z nich naprawdę pomaga rozwijać pasje i zainteresowania młodych ludzi. Co więcej – mogą tu się uczyć osoby z niepełnosprawnościami. Dyrekcja szkoły przygotowała odpowiednie warunki, zatrudniła nauczycieli specjalistów. – Często mówią o nas: szkoła z sercem dla ucznia – uśmiecha się Mariusz Pęza, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi w Białymstoku.

To szkoła wyjątkowa, z 95-letnimi tradycjami – nie ma wątpliwości Mariusz Pęza, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi w Białymstoku. Szkoła z tradycjami, ale niestety, na własnej skórze odczuła kilkanaście lat temu odwrót od kształcenia zintegrowanego. Popularna „odzieżówka” stawała się coraz mniej popularna: brakowało chętnych do nauki, trzeba więc było zwalniać i nauczycieli. Mariusz Pęza, gdy został dyrektorem, wziął sprawy w swoje ręce. Stworzył nowe, ciekawe kierunki nauczania. Ale nie tylko. Przy szkole działa liceum. I – co ważne – miejsce znajdują tu również osoby niepełnosprawne. Uczniów i nauczycieli jest tu dziś co najmniej trzy razy więcej niż kilkanaście lat temu. A szkoła – musiała zmienić nazwę. Wszak „Odzieżówka” to dziś ważna, ale niewielka tylko część oferty.

– To jest jedyna szkoła zawodowa na terenie województwa podlaskiego, kształcąca osoby niepełnosprawne w normie intelektualnej. To może być dziecko na wózku inwalidzkim, to może być dziecko z przykurczem, autysta, uczeń z zespołem Aspergera. To może być osoba niedosłysząca, niesłysząca, niewidząca – wymienia Mariusz Pęza.

Oczywiście, teoretycznie każdy taki uczeń mógłby podjąć naukę w innej szkole zawodowej. Jednak dyrektor szkoły przy ul. Sienkiewicza zwraca uwagę, że każdy z nich musi najpierw przejść badania w medycynie pracy. Lekarze muszą wyrazić zgodę, by dany uczeń w danej szkole się uczył. Inne szkoły – nastawione są przede wszystkim na kształcenie zdrowej młodzieży. Tu – obok nauczycieli przedmiotów ogólnych i zawodowych – pracują nauczyciele przygotowani do pracy z osobami niepełnosprawnymi. – To są osoby, które pokończyły oligo-, tyflopedagogikę, logopedię, terapię pedagogiczną i inne formy doskonalenia na rzecz osób niepełnosprawnych – wymienia dyrektor.

I dodaje, że postarał się również i o to, by osoby z niepełnosprawnościami miały też gdzie odbywać praktyki zawodowe. Stosowne umowy podpisane są z pracodawcami.

– Mało tego – egzaminy zawodowe czy matura są również przygotowane pod względem osób niepełnosprawnych. Te osoby otrzymują np. inne druki, zwiększoną czcionkę, nauczyciela wspomagającego na maturze – mówi Mariusz Pęza. I dodaje: – Bardzo często nas się nazywa „szkołą z sercem dla ucznia”. Na 700 uczniów ogółem mamy w tej chwili mamy ponad 70 osób z orzeczeniem potrzeby kształcenia specjalnego. I ponad 80 osób z opiniami z poradni pedagogiczno-psychologicznej.

A Beata Konopka, kierowniczka kształcenia zawodowego w szkole, zapewnia, że szkoła doskonale przygotowuje do przyszłej pracy zawodowej. Po prostu – naprawdę wszystkiego uczy w praktyce: – Jako jedna z niewielu szkół – a może jedyna – dajemy naszej młodzieży możliwość działania, aktywności zawodowej i sprawdzenia się w różnych rolach fotografów, fryzjerów, hotelarzy, informatyków, projektantów, krawców, stylistów, logistyków… W roli organizatorów czy współorganizatorów ważnych wydarzeń, imprez, uroczystości wydarzeń szkolnych, pokazów mody, sesji fotograficznych, konkursów, wydarzeń charytatywnych… To ważne, że młodzież ma możliwość współpracy z profesjonalistami, możliwość poznania warsztatu ich pracy i sprawdzenia czy zawód, który wybrali to, to, co chcieliby w życiu robić. To uczy ich współpracy, działania w zespole, organizacji pracy, pracy pod presja czasu itd.

ZSTiO z Oddziałami Integracyjnymi to przestrzeń do wyrażania siebie – zapewnia Beata Konopka.

I opowiada o kierunkach kształcenia w szkole. A jest tu ich aż 10! To:

· technik przemysłu mody
· technik informatyk
· technik obsługi turystycznej
· technik organizacji reklamy;
· technik fotografii i multimediów
· technik usług fryzjerskich
· technik masażysta
· technik tyfloinformatyk
· technik hotelarstwa
· technik logistyk

TECHNIK LOGISTYK

Branża logistyczna i spedycyjna to jedna z najlepiej rozwijających się branż w naszym regionie, a kierunek technik logistyk to jeden z tych zawodów, który gwarantuje satysfakcjonującą i dobrze płatną pracę. Ale absolwenci tego kierunku mogą także kontynuować naukę na wyższych studiach nawet w Białymstoku, zarówno na UwB, jaki PB.

To kierunek skierowany do osób, które posiadają zdolności analityczne, organizacyjne. Logistyka to planowanie, wdrażanie i kontrola efektywności. Możliwość ciągłego rozwoju i satysfakcja z podejmowanych działań. To praca, która pozwala wykazać się umiejętnością zarządzania i logicznego myślenia.

Nauka zawodu odbywa się na przedmiotach teoretycznych i praktykach zawodowych u pracodawców. Nasi uczniowie uczą się przygotowywać dokumenty związane z ubezpieczeniem krajowym i zagranicznym towarów oraz osób; zarządzać zapasami i tworzyć plany dostaw; organizować i realizować łańcuchy dostaw w logistyce; gospodarować opakowaniami i organizować recykling odpadów; obsługiwać zintegrowane systemy informatyczne; prezentować działalność marketingową na rynku usług logistycznych.

Gdzie absolwenci tego kierunku mogą znaleźć pracę? W działach logistyki przedsiębiorstw przemysłowych, handlowych, dystrybucyjnych, usługowych, transportowo-spedycyjnych a także działach handlu elektronicznego, sprzedaży i prognozowania popytu oraz planowania zakupów; logistyki miejskich usług infrastrukturalnych; systemów informacyjnych wspomagających dystrybucję, planowania produkcji i zapasów oraz gospodarki odpadami, gospodarki materiałowej i transportu wewnętrznego, pakowania i opakowań.

TECHNIK ORGANIZACJI REKLAMY

Technik organizacji reklamy to zawód dla osób kreatywnych i odważnych. Atrakcyjny, nowoczesny i poszukiwany. Absolwent tego kierunku może w przyszłości kontynuować naukę na wyższych studiach, a następnie podjąć pracę, która będzie nie tylko satysfakcjonująca, ale przede wszystkim ciekawa i rozwijająca.

Nauka zawodu odbywa się na przedmiotach teoretycznych i praktykach zawodowych u pracodawców. Uczniowie uczą się współpracy z mediami, agencjami reklamowymi, innymi firmami działającymi na rynku reklamowym, posługiwaniem się narzędziami marketingowymi i reklamowymi, wyszukiwaniem rynków zbytu, rozwijania i budowania wizerunku marki lub produktu.

Gdzie absolwenci tego kierunku mogą znaleźć pracę? W agencjach reklamowych; działach marketingu i reklamy, biurach ogłoszeń i reklamy; działach promocji, agencjach reklamowych i PR, studiach produkcyjnych.

TECHNIK INFORMATYK

Informatyk to atrakcyjny, nowoczesny i poszukiwany zawód. Absolwent technikum w zawodzie technik informatyk może w przyszłości kontynuować naukę na wyższych studiach technicznych, a w perspektywie podjąć ciekawą i satysfakcjonującą pracę.

Nauka zawodu odbywa się na przedmiotach teoretycznych i praktykach zawodowych u pracodawców. Nasi uczniowie uczą się programowania; posługiwania się gotowymi pakietami oprogramowania użytkowego, projektowaniem i zakładaniem baz danych i ich oprogramowaniem aplikacyjnym; administrowaniem baz danych i systemami przetwarzania informacji; dobieraniem konfiguracji sprzętu i oprogramowania dla różnych zastosowań; obsługiwaniem lokalnych sieci komputerowych i nadzorowaniem ich pracy.

Gdzie absolwenci tego kierunku mogą znaleźć pracę? W firmach zajmujących się tworzeniem i eksploatacją oprogramowania komputerowego; punktach serwisowych; firmach administrujących sieci komputerowe; sklepach komputerowych; działach obsługi informatycznej. Czy wreszcie mogą prowadzić własną działalność gospodarcza w zakresie usług informatycznych.

TECHNIK FOTOGRAFII I MULTIMEDIÓW

Technik fotografii i multimediów to kierunek łączący umiejętności techniczne i wrażliwość na estetykę. To kierunek dla ludzi wrażliwych, kreatywnych, z pasją. To nieograniczone możliwości i praca, która może być pasją oraz życiową przygodą. Zwłaszcza w naszej szkole te możliwości są ogromne, dzięki współpracy z innymi kierunkami kształcenia z technikiem przemysłu mody i technikiem usług fryzjerskich oraz informatykiem. To możliwość dokumentowania tworzenia kolekcji ubrań, pokazów mody, wykonywania modowych sesji fotograficznych oraz współpracy z informatykami nagrywającymi wydarzenia modowe i inne, z lotu ptaka za pomocą drona.

To bardzo popularny kierunek wśród młodzieży dający ogromne możliwości rozwoju. Nic dziwnego, jeden obraz jest przecież wart więcej niż tysiąc słów, zwłaszcza w obecnej cyfrowej, obrazkowej rzeczywistości.

Nauka zawodu odbywa się na przedmiotach teoretycznych i zajęciach praktycznych w studium fotograficznym, licznych plenerach, na wernisażach, pokazach i praktykach zawodowych u pracodawców. Nasi uczniowie uczą się posługiwania się sprzętem fototechnicznym i audiowizualnym; standardowym oprogramowaniem przy cyfrowym zapisie i przetwarzaniu obrazów fotograficznych, uczą się organizować plan zdjęciowy; wykonywać prace graficzne przeznaczone do wydruku; przygotowywać prezentacje graficzne i multimedialne. A zatem uczą się dwóch efektów związanych z rejestracją i obróbką obrazu oraz wykonywaniem i realizacją projektów multimedialnych.

Gdzie absolwenci tego kierunku mogą znaleźć pracę? W wydawnictwach, drukarniach, wytwórniach filmowych i telewizyjnych, agencjach reklamowych i fotograficznych, wszędzie tam gdzie liczy się obraz. Duże możliwości daje również fotografia produktowa, sesje zdjęciowe z okazji ważnych wydarzeń rodzinnych, firmowych.

TECHNIK USŁUG FRYZJERSKICH

Technik usług fryzjerskich to kierunek dla osób komunikatywnych, kreatywnych, obdarzonych wrażliwością estetyczną, lubiących zmiany, pracę z ludźmi. Fryzury i makijaż – nieodłączny element mody zmieniający się wraz z ubiorem i aktualnymi trendami. Uniwersalny język gwarantujący dobrą pracę i możliwość wykazania się kreatywnością oraz wrażliwością estetyczną.

To kierunek, który daje duże możliwości rozwoju, zwłaszcza w naszej szkole, dzięki współpracy z innymi kierunkami kształcenia z technikiem przemysłu mody i technikiem usług fryzjerskich oraz informatykiem. To możliwość wspierania młodych projektantów przy doborze odpowiednich fryzur, współtworzenia pokazów mody i modowych sesji fotograficznych. Nauka zawodu odbywa się na przedmiotach teoretycznych i zajęciach praktycznych w szkolnym salonie fryzjerskim, który przyjmuje klientów spoza szkoły, na pokazach mody, modowych sesjach fotograficznych oraz praktykach zawodowych u pracodawców.

Uczniowie uczą się wykonywania usług fryzjerskich; dobierania i obsługiwania urządzeń i przyrządów fryzjerskich; dobierania kolorystyki: włosów, makijażu, ubioru z uwzględnieniem typów urody; dobierania zabiegów pielęgnacyjnych do rodzaju włosów i skóry; stosowania w pracy trendów fryzjerskich; udzielania porad w zakresie zapobiegania chorobom skóry głowy i włosów oraz przeciwwskazaniami do stosowania zabiegów fryzjerskich;

śledzeniem zmian i wdrażaniem nowości w modzie i technikach fryzjerskich.

Gdzie absolwenci tego kierunku mogą znaleźć pracę? W salonach fryzjerskich; teatrze, telewizji, filharmonii, operze – przy produkcji filmów i przedstawień lub założyć własną działalność gospodarczą.

www.dobryzawod.pl

unia

Materiał Informacyjny Partnera

Reklama