Hobby – kolekcjonowanie znaczków

Kolekcjonowanie znaczków kiedyś było bardzo powszechne. Obecnie zapewne rzadziej trafić można na prawdziwego fana filatelistyki, ale w dalszym ciągu jest to ciekawe hobby, którym zajmuje się wiele osób.

Dlaczego filatelistyka jest wciąż popularna?

Wiele osób zadawać sobie może pytanie, dlaczego filatelistyka wciąż jest dosyć popularnym hobby. Przede wszystkim warto zauważyć, że wiele znaczków to miniaturowe dzieła sztuki, wykonane z niezwykłą dbałością o detale. Ponadto ich zbieranie polega nie tylko na wypełnianiu kolejnych kart klasera, ale również na pogłębianiu swojej wiedzy. Często o wartości znaczka decyduje historia z nim związana, okoliczności jego powstania. Koniec końców, znaczki mają nie tylko funkcję użytkową – upamiętniają również dane osoby czy wydarzenia istotne ze społecznego, kulturalnego lub historycznego punktu widzenia. Znalezienie brakującego elementu kolekcji uruchamia w mózgu ośrodek nagrody, powoduje wyrzut dopaminy, sprawiając, że czujemy się lepiej. Dlatego filatelistyka jest tak satysfakcjonująca.

Gdzie szukać znaczków?

Budować kolekcję można na różne sposoby. Co jakiś czas wypuszczane są kolekcjonerskie edycje, w poszczególne okazy zaopatrzyć się można przez internet lub po prostu na poczcie. Warto też popytać wśród bliskich. Może na przykład tata lub dziadek kiedyś zbierali znaczki i zechcą się z nami podzielić swoimi zbiorami? W takich starych klaserach niejednokrotnie znaleźć można niezwykle cenne okazy. Warto też sprawdzać portale ogłoszeniowe, gdzie z łatwością wyszukamy poszczególne znaczki tematyczne, na przykład wpisując w wyszukiwarkę hasło takie jak „znaczek Ukraina”. Wspomniane znaczki, w dużej mierze powiązane z obecnym konfliktem zbrojnym, osiągają niejednokrotnie bardzo wysokie ceny.

Reklama

Istnieją też grupy zrzeszające pasjonatów filatelistyki, gdzie można handlować znaczkami lub się nimi wymieniać. Tam też ukraiński znaczek pocztowy może udać się nabyć w bardzo atrakcyjnej cenie – warto porównać ją z portalem ogłoszeniowym. Dobrze w tym wypadku zachować jednak dużą dozę ostrożności, aby nie dać się oszukać. Wreszcie niezłym pomysłem jest udanie się do sklepu filatelistycznego, gdzie często znaleźć można nie tylko nowe, ale również stare kolekcje. W takim miejscu wycenimy też posiadane już znaczki.

Jak sprawdzić wartość znaczka?

Znaczki pocztowe mogą być bardzo wartościowe. Wiedza na ten temat przyda się nie tylko osobom, które kolekcjonują znaczki, ale też wszystkim, którzy zbiory otrzymali lub na przykład odziedziczyli po rodzicach lub dziadkach. Często zdarza się, że znajdujemy klasery na strychach i zupełnie nie wiemy, co z nimi zrobić. Jak więc sprawdzić wartość znaczków? Świadczy o niej kilka czynników. 

Przede wszystkim, im bardziej unikatowy dany okaz, tym więcej będzie wart. Mówiąc o rzadkich znaczkach, mamy na myśli te, które wydano w małych nakładach, lub takie, których niewiele się zachowało. Ponadto do znaczków rzadkich zalicza się też takie, które mają błędy drukarskie. Kolejną kwestią jest popularność – im więcej osób konkuruje o znaczek, tym wyższą kwotę można za niego otrzymać. Nie bez znaczenia pozostaje stan zachowania znaczka. Liczy się tu jakość papieru, to, czy kolory nie wyblakły, brak uszkodzeń (na przykład ząbkowania), stan kleju, stempel i ogólna „kondycja” przedmiotu – to czy nie jest zabrudzony, poplamiony, wilgotny. Dlatego tak istotne jest właściwie przechowywanie kolekcji.

Warto wiedzieć, że do wyceny często potrzebny jest ekspert filatelistyki. Można wstępnie samodzielnie oszacować wartość zbiorów, korzystając z katalogów (na przykład katalogu Fischera), ale należy liczyć się z tym, że ostateczna wycena może się różnić. Dostęp do katalogów dla danych krajów można wykupić online.

Filatelistyka to hobby przynoszące wiele satysfakcji, wymagające również cierpliwości i skrupulatności. Zacząć można od wspomnianego klasera znalezionego na strychu, ale też od jednego znaczka, który przykuje naszą uwagę w szczególny sposób.