Reklama

Historia ks. Stanisława Brzóski na wielkim ekranie

W styczniu na ekrany kin wejdzie film „Powstaniec 1863” w reż. Tadeusza Syki. To historia polskiego duchownego ks. Stanisława Brzóski – generała i naczelnego kapelana województwa podlaskiego w czasie powstania styczniowego, naczelnika wojennego powiatu łukowskiego, organizatora i dowódcy oddziału powstańczego złożonego z chłopów. Był on ostatnim walczącym powstańcem styczniowym. Produkcję filmu współfinansował Samorząd Województwa Podlaskiego.


– Wspaniała postać, bardzo ważna dla Podlasia i Lubelszczyzny, właściwie dla wszystkich Polaków.  Dobrze, że ten film powstaje, bo to nie tylko hołd oddany ks. Brzósce, ale również edukacja patriotyczna, przybliżenie współczesnym bohatera działającego na tych terenach – podkreślał marszałek Artur Kosicki.

„Powstaniec 1863” to historia opowiedziana z perspektywy kapelana, generała Stanisława Brzóski. Stał on na czele najdłużej walczącego oddziału powstania styczniowego. Odnosi sukcesy w walce, za co otrzymuje stopień oficera i zostaje mianowany naczelnym kapelanem powstania. Tropi go „Kat Podlasia” – carski oficer Maniukin. Ks. Brzóska kilkukrotnie wymyka się Rosjanom, skutecznie ukrywa się siejąc postrach wśród wojsk carskich. Dlatego nazywany jest przez nich „Duchem”. Pozostaje nieuchwytny dla Rosjan, walczy i daje nadzieję rodakom. 

Ks. Stanisław Brzóska brał udział w bitwach pod Siemiatyczami, Woskrzenicami, Gręzówką, Włodawą, Sławatyczami i Fajsławicami. 

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama