Reklama

Historia kobiet i mody polskiej na Uniwersytecie w Białymstoku

O pomysłowości i przedsiębiorczości kobiet, o kreatorkach mody XX wieku i dawnych czasopismach modowych rozmawiano we wtorek (6.06) na kampusie UwB w trakcie otwarcia wystawy poświęconej kobietom i modzie polskiej. Wydarzenie zorganizowane przez Instytut Studiów Kobiecych wsparł Samorząd Województwa Podlaskiego, a uczestniczyła w nim członek zarządu Wiesława Burnos.


Wystawa przedstawia powojenny rozwój mody w Polsce. Czasopisma promujące krawiectwo, trendy tamtych czasów, historie polskich kreatorek mody, m.in. Jadwigę Grabowską, projektantkę mody, pierwszą dyrektor artystyczną Mody Polskiej, modowej legendy PRL-u, czy Barbarę Hoff twórczynię marki odzieżowej Hoffland, która przekonała Polaków, że niedrogie ubrania też mogą być modne. Grażyna Hase i Kalina Parol to kolejne kobiety w historii mody, które pozostawiły istotny ślad w przemyśle odzieżowym w Polsce.

We wtorkowym wydarzeniu wzięli również udział m.in. Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski, Bogusława Szczerbińska, wicewojewoda podlaski, dziekani, prorektorzy oraz studenci Uniwersytetu w Białymstoku.

Wystawę można oglądać na Kampusie Uniwersytetu w Białymstoku, ul. Konstantego Ciołkowskiego 1J, łącznik szklany przy Wydziale Matematyki, I piętro.

Monika Pańko
red.: Aneta Kursa

Reklama

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama