Reklama

„Hej, kolęda, kolęda! Chanukah, oy Chanukah!”

 

Kolędowo-chanukowe śpiewanie to koncert organizowany przez Teatr Otwarty w Gdańsku i Muzeum Podlaskie w Białymstoku. Odbędzie się 10 grudnia, o godz. 16.00 w Wielkiej Synagodze w Tykocinie. Program koncertu wypełnią tradycyjne żydowskie pieśni chanukowe oraz tradycyjne kolędy polskie w nowych aranżacjach Szawła Lipskiego łączących klezmerskie brzmienie z elementami jazzu. Wydarzenie zostało dofinansowane z budżetu Województwa Podlaskiego.

Kolędowo-chanukowe śpiewanie to premierowy projekt, który w przyszłości zaowocuje kolejną płytą CD Darka Wójcika & Szaweł Lipski Klezmer Quartet.  

Głównym wykonawcą koncertu będzie znakomity śpiewak Dariusz Wójcik – pseudonim artystyczny Darek Wójcik vel Davidek, określany mianem „artysta charyzmatyczny”, zaliczany do grona najlepszych wykonawców muzyki żydowskiej w Polsce.  

Wraz z Dariuszem Wójcikiem – atmosferę radości i podniosłości, podczas koncertu „Hej, kolęda, kolęda! Chanukah, oy Chanukah!” współtworzyć będzie Szaweł Lipski Klezmer Quartet złożony
z muzyków o najwyższym poziomie umiejętności: Paweł Lipski (lider) – fortepian, Przemysław Skałuba – klarnet, Andrzej Czapliński – skrzypce, Rafał Grząka – akordeon.  

Przed koncertem krótką prelekcję na temat, zwyczajów, tradycji i stosunków polsko-żydowskich panujących w przedwojennym Tykocinie zaprezentuje dr Małgorzata Krystyna Frąckiewicz – wiceprezes Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów.  

Słowo o muzyce wygłosi Stanisława Grażyńska wieloletnia dziennikarka muzyczna Radia Gdańsk.

Chanuka jest świętem ruchomym. Zatem rzadko zdarza się taka wyjątkowa sytuacja, aby chrześcijanie obchodzili Święta Bożego Narodzenia w tym samym czasie, w którym Żydzi obchodzą Święto Świateł, czyli Chanukę. Żydowskie święto Chanuka – zaczyna się w poniedziałek 19 grudnia i kończy w poniedziałek 26 grudnia, czyli drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia. 

Zarówno święto Chanuka, jak i święta Bożego Narodzenia odwołują się do symbolu światła, które triumfuje nad ciemnością. Symboliczne są świece płonące w chanukowej menorze, związane z tradycją judaizmu i symboliczne jest światło Gwiazdy Betlejemskiej, kojarzące się z tradycją chrześcijańską.  W obu religiach światło to symbol prawdy i dobra.

Boże Narodzenie dla chrześcijan i Chanuka dla Żydów, to piękne, radosne, rodzinne święto. To święto dla każdego – i religijnych i niereligijnych Polaków i Żydów, dlatego obchodzone jest przez całe rodziny. Oba święta łączy również symbolika cudu. Chanukowy cud, to m.in. wyzwolenie się spod greckiej okupacji, a cud Bożego Narodzenia, to przyjście na świat Mesjasza, zbawcy rodzaju ludzkiego. 

Po zapaleniu świeczek chanukowych i odśpiewaniu błogosławieństwa, odbędzie się poczęstunek związany z tradycją żydowską, a będzie to pączek nadziewany powidłami, czyli to, co smaży się na oliwie na pamiątkę cudu oliwnego.

Zgodnie z tradycją chrześcijańską, podczas wydarzenia nastąpi dzielenie się chlebem w nawiązaniu

do tradycji pierwszych chrześcijan. Dzielenie się chlebem jest symbolem pojednania i przebaczenia, znakiem przyjaźni i miłości.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2022”

 

 

źródło: Teatr Otwarty w Gdański
oprac.: Aneta Kursa

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama