Reklama

Grudzień w Muzeum Podlaskim

WYSTAWY

Bańska Szkoła Ikonograficzna 
Ratusz w Białymstoku, Rynek Kościuszki 10 

8 grudnia o godz. 18.00 muzeum zaprasza do białostockiego Ratusza na wernisaż wystawy prezentującej bułgarskie ikony zaliczane do szkoły Bańskiej. 
Bańska szkoła pisania ikon to jedno z najbardziej wyróżniających się zjawisk w historii bułgarskiej kultury XVIII i XIX w. Jej przedstawiciele znacząco wpłynęli na progresywne zmiany w myśli artystycznej okresu odrodzenia. Ich dziedzictwo stanowi jedno z najznaczniejszych osiągnięć bułgarskiej sztuki narodowej. Pomimo współpracy z przedstawicielami innych centrów kultury – z miast takich jak Samokow, Triawna, Debyr, przez ponad wiek udało im się zachować niepowtarzalny styl swojej twórczości.  

W XVIII i XIX w. ożywione stosunki handlowe z centrami kultury Europy Zachodniej znacząco wpłynęły na rozkwit życia duchowego w Bansku. Ważną rolę w tym procesie odegrał związek z monastyrem Aton i monastyrem Rilskim. 

Założycielem bańskiej szkoły pisania ikon był Toma Wiszanow Molera (Toma Vishanov – Molera) urodzony najprawdopodobniej w połowie XVIII w. Do czasów współczesnych zachowało się niewiele jego dzieł (ikon i fresków). Badacze twórczości malarza niejednokrotnie zwracali uwagę na obecne w jego pracach wpływy baroku i rokoko. Jego ikony charakteryzują się, barokowymi arabeskami, harmonią i realistycznym przedstawieniem postaci.

Następcami Tomy Wiszanowa był jego syn Dymityr i wnuk Simeon. Urodzony około 1780 r. Dymityr Molerow zdobył niezwykłą w owych czasach popularność. Był niedoścignionym mistrzem detalu, wyznaczył nowy kierunek w rozwoju bułgarskiej sztuki czasów odrodzenia. Simeon Molerow, urodzony w 1816 r., odegrał znaczącą rolę w rozwoju szkoły bańskiej. 

Znanymi reprezentantami bańskiej szkoły byli również Michałko Golew, Dimityr Sirlesztow, Iwan Kostow Terziew. Kontynuowali oni historyczne tradycje bułgarskiej sztuki odrodzeniowej jeszcze przez kilka dziesięcioleci po 1878 r. w warunkach prześladowań religijnych (do 1912 r.). 

Na wystawie BAŃSKA SZKOŁA IKONOGRAFICZNA zaprezentujemy czterdzieści trzy oryginalne dzieła z XVIII i XIX w.

Inicjatorami wystawy są Margarita Ganeva, Ambasador Republiki Bułgarii w Warszawie oraz Kalina Stancheva, Dyrektor Bułgarskiego Instytutu Kultury


RODZINNE WEEKENDY

Budujemy Ratusz

Ratusz w Białymstoku, Rynek Kościuszki 10 
10 grudnia godz. 11.00 – zajęcia dla dzieci w wieku 4-6 lat wraz z opiekunami

Wielu z nas nie wyobraża sobie centrum Białegostoku bez ratusza. Niektórzy uważają go za najbardziej „uśmiechnięty” ratusz w Polsce. Jaka jest jego historia? W trakcie spotkania uczestnicy poznają losy tej budowli i wraz z opiekunami, wspólnie wybudują miniatury ratusza.

Liczba uczestników: 10 dzieci + opiekunowie
Czas trwania zajęć: 60 min.
Wstęp dla dzieci bezpłatny, 14 zł – opiekun, z Kartą Dużej Rodziny opiekun 7 zł
Informacje i zapisy: tel. 516 141 960

Sekrety Ratusza

Ratusz w Białymstoku, Rynek Kościuszki 10 
11 grudnia, godz. 11.00 – zajęcia dla dzieci w wieku 7-12 lat

Ratusz – jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków naszego miasta. Siedziba główna Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Czy możemy dziś sobie wyobrazić Rynek Kościuszki bez niego? Czy wiecie, jakie pełnił funkcje na przestrzeni lat? Co miał wspólnego ze strażą pożarną? W trakcie spotkania dzieci poznają historię białostockiego ratusza, a także zbudują jego model.

Liczba uczestników: 10 dzieci + opiekunowie
Czas trwania zajęć: 60 min.
Koszt: 14 zł – dziecko, 7 zł – opiekun, z Kartą Dużej Rodziny 5 zł – dziecko, 5 zł – opiekun
Informacje i zapisy: 516 141 960


Ręcznik Obrzędowy – Nieutracone Dziedzictwo Kulturowe Podlasia

Muzeum Historyczne w Białymstoku, ul. Warszawska 37, 11 grudnia, godz. 12.00

Ręcznik obrzędowy, rucznik, rusznik odgrywał bardzo ważną rolę w życiu codziennym i świątecznym mieszkańców Podlasia. Płat płótna lnianego, był jednym z najważniejszych atrybutów kulturowych, świadczących o tożsamości ludności prawosławnej zamieszkującej Podlasie, był także swoistym kodem przekazywanym z pokolenia na pokolenie. W latach 50- 60 XX w. powoli zanikła tradycja wykonywania ręczników. I taki stan trwał do pierwszych lat XXI w., kiedy to nastąpił zwrot w postrzeganiu tradycji i poszanowania wytworów kultury ludowej. Cieszy fakt, że coraz częściej w polu zainteresowań młodych ludzi znajduje się tkactwo, haft i koronka. Powoli ręcznik zajmuje swoje dawne miejsce. Pamięć o ręczniku, jego miejscu w tradycji nie ginie.

W trakcie spotkania zostaną omówione zwyczaje i obrzędy, w których ręcznik obrzędowy odgrywał bardzo ważną rolę. Pasjonaci rękodzieła ludowego mogą liczyć na informacje na temat motywów zdobniczych wykorzystywanych do wyszywania tkaniny. Będzie także możliwość zapoznania się z katalogami i wzornikami ręcznika ludowego.

Liczba uczestników: 30 osób
Czas trwania: ok. 60 min
Koszt: 10 zł, z Kartą Dużej Rodziny: 5 zł.
Informacje i zapisy: tel. 517 484 349

źródło: Muzeum Podlaskie w Białymstoku
oprac.: Aneta Kursa

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama