Reklama

Gromkie brawa po występach. Teatr Dramatyczny zagrał w Macedonii Teatr Dramatyczny na Festiwalu Szekspirowskim w Bitoli Ponad 73…

– Wyjazd do Macedonii uważam za bardzo udany. Spektakl został przyjęty przez macedońską publiczność gromkimi brawami. Również dyrekcja z zespołem aktorskim ugościła nas serdecznie, tak jakbyśmy się znali od lat. Poza „Makbetem” pokazaliśmy także performance wyreżyserowany przez Patryka Ołdziejewskiego. Było to dosyć zabawne wydarzenie. Wśród widzów znalazła się nasza rodaczka, która od czterdziestu lat mieszka w Macedonii i stwierdziła, że był to udany występ – podsumował Piotr Półtorak, dyrektor Teatru Dramatycznego.

Przedstawiciele Narodowego Teatru w Bitoli złożą rewizytę w Białymstoku podczas 6. edycji festiwalu „Kierunek Wschód”.

– Mam nadzieję, że jest to początek długofalowej współpracy z teatrem w Bitoli. Już jesienią spotkamy się ponownie – mówił Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

W sobotę, 25 czerwca, aktorzy Teatru Dramatycznego zagrali „Makbeta” w reżyserii Grzegorza Suskiego, otwierając 8. edycję Bitola Shakespeare Festival. W ramach wydarzeń towarzyszących festiwalowi, białostoccy artyści zaprezentowali czytanie performatywne „Wesołe kumoszki z Windsoru” w reżyserii Patryka Ołdziejewskiego.

– Wspaniały i na bardzo wysokim poziomie artystycznym festiwal. Doznań było wiele. Po pierwsze spektakle, które zobaczyliśmy w Bitoli były szansą do rozmów i dyskusji przez wiele godzin. Po drugie gościnność organizatorów była cudowna, zostaliśmy przyjęci znakomicie. Po trzecie było to wielkie wyróżnienie zaprezentować namiastkę naszego teatru. W mojej opinii był to bardzo inspirujący czas oraz okazja do integracji naszego zespołu – zauważył Patryk Ołdziejewski, aktor Teatru Dramatycznego.

Aktorzy białostockiego Teatru podkreślają gościnność oraz wysoki poziom artystyczny wydarzenia, które okazało się inspirującym doświadczeniem.

– Wyjazd do Macedonii i udział w Bitola Shakespeare Festival zostanie w mojej pamięci i sercu na bardzo długo. Było to fantastyczne przeżycie. Zagranie spektaklu „Makbet” oraz performance’u przed tamtejszą publicznością, późniejsze rozmowy z widzami, aktorami i dyrekcją Narodowego Teatru w Bitoli były niezwykle budujące i inspirujące. Cały festiwal oraz jego organizacja zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Nasi przyjaciele z Bitoli odwiedzą nas już jesienią w ramach festiwalu „Kierunek Wschód”. Nie mogę się doczekać kolejnego spotkania – stwierdziła Kamila Wróbel-Malec, aktorka Teatru Dramatycznego.

Na realizację projektu „Kierunek Szekspir” Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku uzyskał dotację Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury  oraz z budżetu województwa (73,2 tys. zł).

Partnerem zadania była Ambasada RP w Skopje.

źródło: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku
oprac.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Swietłana Gonczarowa

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama