Reklama

Grajewski szpital gotowy na trudne wyzwania

– Szpitale powiatowe mają duże znaczenie regionalne, ale potrafią też być cennym uzupełnieniem większych jednostek, wojewódzkich czy klinicznych. System ochrony zdrowia w istocie jest jeden i na każdym szczeblu nasi mieszkańcy mają prawo oczekiwać możliwie najlepszej opieki. Dlatego chętnie wykorzystujemy możliwość wspierania szpitali takich jak w Grajewie w zakresie modernizacji obiektów oraz w wyposażaniu ich w nowoczesną aparaturę – powiedział Marek Olbryś.

Z kolei Marek Malinowski wskazywał, że szpital otrzymał od samorządu województwa szczególną pomoc w okresie walki z pandemią koronawirusa.

– To bardzo ważne przekonać się jak szpital efektywnie wykorzystał nasze wsparcie modernizując oddział obserwacyjno – zakaźny czy pracownie z nowym tomografem oraz aparaturą RTG. Do skutecznego procesu leczenia nie wystarczą obecnie nawet najwspanialsze kadry. Potrzebny jest specjalistyczny sprzęt – dodał.

Szpital Ogólny im. dr Witolda Ginela jest prowadzony przez Starostwo Powiatowe w Grajewie. O współpracy m.in. z innymi powiatami mówił starosta grajewski Waldemar Remfeld. 

– Rozbudowujemy w tej chwili poradnie specjalistyczne, a jest ich ponad 20, modernizujemy oddziały szpitalne tak, aby ich ranga i możliwości były większe. Na kardiologii już mamy zespół gotowy na trudne wyzwania. Jesteśmy otwarci także na współpracę z innymi powiatami, np. w sprawie centrum zdrowia psychicznego rozmawiamy z kolegami z Moniek – mówił starosta.

Uczestników uroczystości w szczegóły inwestycyjnych działań z ostatnich dwóch lat wprowadziła dyrektor szpitala Marta Romanowska.

– Chcemy zaprezentować państwu oddział obserwacyjno – zakaźny, który już działa, ale w warunkach pandemii nie mogliśmy go wcześniej pokazać. Mamy też m.in. niedawno zakupiony tomograf komputerowy oraz zmodernizowaną sterylizatornię. Inwestycje bardzo poprawiły jakość świadczonych przez nas usług – informowała dyrektor.

Jak dodała, realizowane są kolejne zadania  m.in. przebudowa oddziału chirurgii ogólnej z blokiem operacyjnym. Nową jakość pracy zyskuje także np. oddział dziecięcy czy okulistyka.    

Dyrektor Marta Romanowska wraz ze starostą Waldemarem Remfeldem wręczyła pamiątkowe upominki gościom uroczystości. Byli wśród nich m.in. dyrektor Departamentu Zdrowia UMWP Dominik Maślach, wiceministrowie Dariusz Piontkowski i Adam Andruszkiewicz, senator Marek Adam Komorowski, poseł Kazimierz Gwiazdowski, wojewoda Bohdan Paszkowski, radna sejmiku Wanda Mieczkowska, burmistrz Grajewa Dariusz Latarowski i grupa samorządowców z powiatu, przedstawiciele NFZ oraz kierownictwa dwóch wielkich grajewskich firm wspomagających szpital:  Mlekpolu i Pfleiderera.

Według danych przedstawionych przez dyrektor Martę Romanowską, łączna wartość inwestycji i zakupów sprzętu wysokiej jakości w latach 2020 – 2022, wyniosła 27,5 mln zł, z czego 15,3 mln zł stanowiły dotacje przyznane przez samorząd województwa.

 

 

tekst i fot.: Maciej Gryguc
red.: Edyta Chodakowska-Kieżel

   

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama