Reklama

Globalny rynek narzędzi do zarządzania prywatnością umocni się w ciągu kilku lat

Postępujący rozwój technologii niewątpliwie ułatwia nam wszystkim życie, ale także sprawia, że cyberbezpieczeństwo jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Zwiększone ryzyko kradzieży i utraty danych to główny czynnik, dzięki któremu kwitnie rynek narzędzi biznesowych chroniących bezpieczeństwo firm i użytkowników w sieci.

Raport dotyczący rynku oprogramowania zarządzającego danymi osobowymi

Bezpieczeństwo poufnych danych w 2021 roku nadal potrafi stanowić słaby punkt niektórych biznesów. Pandemia choroby COVID-19 i przeniesienie dużej części obowiązków służbowych do cyberprzestrzeni jeszcze bardziej pogłębiły problem, jakim są ataki i incydenty związane z naruszeniem cyberbezpieczeństwa. Jak się okazuje, największym zagrożeniem stało się złośliwe oprogramowanie infekujące firmowe systemy informatyczne i uczestniczące w wykradaniu poufnych danych.

Według raportu sporządzonego przez Advance Market Analytics rynek narzędzi do zarządzania ochroną danych ma stale umacniać się przynajmniej do 2026 roku. Sytuacja ta jest związana między innymi ze zwiększonym ryzykiem utraty cennych informacji przez firmy, które były zmuszone do przejścia na zdalny tryb pracy. Zrezygnowanie z jednego, zamkniętego systemu informatycznego na rzecz sieci składającej się z pracowników zdalnych wpłynęło negatywnie na jakość ochrony danych klientów i kontrahentów zarówno małych, jak i mniejszych biznesów.

Narzędzia do zarządzania ochroną danych zdobywają coraz większe uznanie dzięki szerokim możliwościom, które oferują. Szczególnie istotna jest w tym wypadku automatyzacja procesów. Zaawansowane narzędzia informatyczne są w stanie generować szczegółowe raporty na podstawie ilościowych i jakościowych analiz dostarczonych im danych. Dzięki temu firmy są w stanie prędko wykrywać luki w swoich systemach zabezpieczeń, a także prędko na nie reagować. Narzędzia potrafią więc ograniczyć przypadki nieautoryzowanego dostępu do personalnych danych.

Rynek oprogramowania ochrony danych osobowych a przepisy

Rosnące znaczenie globalnego rynku oprogramowania ochrony danych potwierdza także badanie opublikowane przez Fortune Business Insights. Wynika z niego, że branża odnotowała ogromny wzrost wartości w roku 2020 roku, bo aż o 39,7% w porównaniu do lat 2017-2019. Raport przewiduje również, że w ciągu kilku najbliższych lat wartość rynku wzrośnie z 1,57 miliarda USD (2021) do 17,75 miliardów USD (2028).

Reklama

Fortune Business Insights w swoim badaniu zwraca uwagę na wpływ pandemii choroby COVID-19 na sytuację rynku oprogramowania ochrony danych. Na całym świecie doszło do poważnych naruszeń cyberbezpieczeństwa, które nierzadko były związane z przenoszeniem działalności firm do Internetu oraz zbyt słabymi środkami zapobiegawczymi. Ofiarami stały się nawet największe portale – choćby Twitter, który został zhakowany latem 2020 roku. Sytuacja wymusiła wzrost popytu na zaawansowane narzędzia wspomagające zarządzanie ochroną danych.

Warto również zwrócić uwagę na to, że ze względu na niepokoje związane z prywatnością danych, rządy wielu krajów wprowadziły przepisy regulujące sposoby zarządzania nimi. Dla przykładu, w 2016 roku Unia Europejska wprowadziła znane już wszystkim „RODO”. W 2020 roku natomiast stan Kalifornia wprowadził „California Consumer Privacy Act”. Przetwarzanie danych osobowych w sposób bezpieczny i nienaruszający przepisów staje się więc coraz trudniejszym zadaniem. Napędza to zapotrzebowanie na zaawansowane narzędzia biznesowe wspomagające poziom cyberbezpieczeństwa małych i dużych firm.

Co jeszcze sprawia, że oprogramowanie wspomagające ochronę danych umacnia swoją pozycję na rynku?

Zapotrzebowanie na zaawansowane narzędzia do ochrony danych jest także związane z ogólnym rozwojem technologicznym. Obecnie wszystkie sektory gospodarki są wyposażone w urządzenia IoT (Internet of Things), a więc sprzęty podłączone do sieci. Dotyczy to maszyn produkcyjnych, a także urządzeń wykorzystywanych w bankowości, usługach finansowych, opiece zdrowotnej i innych gałęziach gospodarki.

Stale rosnąca liczba sprzętów korzystających z sieci i popularność inteligentnych rozwiązań przyczyniają się jednak do zwiększonego ryzyka utraty poufnych danych. Można więc przewidywać, że im więcej urządzeń IoT będzie pojawiało się w poszczególnych obszarach biznesu i życia codziennego, tym większe będzie zapotrzebowanie na oprogramowanie służące do zarządzania i zabezpieczenia cennych informacji.

Które typy produktów zyskają na popularności?

Szacuje się, że największą popularnością w najbliższych latach będą cieszyły się tak zwane narzędzia do zarządzania zgodnością. Ten typ oprogramowania pomaga identyfikować systemy, które nie spełniają określonych wymagań związanych z cyberochroną, przez co generują nie tylko ryzyko utraty danych, ale również poniesienia kary finansowej przez firmę.

Warto również zwrócić uwagę na narzędzia osobistego użytku. Programy z kategorii „ukryj moje IP”, usługi VPN, zaawansowane oprogramowanie antywirusowe – to również produkty, które spełniają definicję narzędzi sprzyjających zachowaniu optymalnego poziomu bezpieczeństwa w sieci. Można szacować, że wzrost popytu na rozbudowane systemy biznesowe w najbliższych latach będzie szedł w parze ze zwiększeniem popularności aplikacji użytkowych.

Reklama