Reklama

Fundusz Wsparcia Gmin i Powiatów. Marszałek przekazał czeki podlaskim samorządom

W czwartej edycji autorskiego programu Samorządu Województwa Podlaskiego wsparcie otrzymało 119 gmin na łączną kwotę 61 mln zł. We wtorek, 2 kwietnia, marszałek Artur Kosicki, wicemarszałek Marek Olbryś oraz członek zarządu województwa Wiesława Burnos wręczyli symboliczne czeki z dotacjami beneficjentom Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów. W spotkaniu uczestniczyli również przewodniczący sejmiku województwa Bogusław Dębski oraz radni wojewódzcy.


Jednym z beneficjentów tegorocznego rozdania jest gmina Bargłów Kościelny, która dotację w wysokości 300 tys. zł przeznaczy na remont budynku po byłej szkole w miejscowości Kamionka Stara. – Zamierzamy wymienić dach, kominy oraz elewację – informował wójt Radosław Wawiórko.

Gmina, którą zarządza, nie pierwszy raz korzysta z funduszu. – Na przełomie ostatnich lat w ramach tego funduszu przeprowadzaliśmy niezbędne prace remontowe. Z tych pieniędzy został wyremontowany budynek w miejscowości Pruska i doposażyliśmy Gminny Dom Kultury w Bargłowie Kościelnym – dodał wójt.

Również po raz kolejny z dotacji z budżetu województwa w ramach FWGiP korzysta gmina Supraśl. Burmistrz Radosław Dobrowolski przypomniał, że w poprzednich latach gmina otrzymała pieniądze na renowację miejsca pamięci w Grabówce. Chodzi o miejsce masowych egzekucji mieszkańców Białostocczyzny, zamordowanych przez Niemców w latach 1941-44.

Teraz samorząd dostał 800 tys. zł na utworzenie miejsc rekreacji w Supraśli i w Grabówce.

– To jest dla nas wspaniała pomoc, bo bez takiego wsparcia wiele inwestycji nie zostałoby zrealizowanych – podkreślał burmistrz.

We wtorkowym spotkaniu uczestniczyli także radni: Paweł Wnukowski, Adam Wojciech Sekściński, Grzegorz Kapica, Stanisław Derehajło, Sławomir Nazaruk, Bogdan Dyjuk, Mikołaj Janowski a także dyrektor Gabinetu Marszałka Robert Jabłoński i dyrektor Biura Prawnego urzędu marszałkowskiego Marcin Sutkowski.

Fundusz Wsparcia Gmin i Powiatów funkcjonuje od 2021 r. Na przestrzeni czterech lat w ramach programu dofinansowanie otrzymało blisko 300 projektów na łączną kwotę prawie 180 mln zł.

Pełna lista projektów, które otrzymały dofinansowanie w 2024 r., znajduje się w złączniku.

Aneta Kursa/Dawid Korpacz
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Krzysztof Duszyński  

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama