Fotowoltaika w Białymstoku – za i przeciw, czyli wady i zalety paneli słonecznych

Na coraz większej liczbie domów, ale i budynków firmowych czy użyteczności publicznej w Białymstoku instaluje się panele fotowoltaiczne. Choć ich widok dawno przestał dziwić, a relatywnie dużo osób wie już o ich przeznaczeniu, wciąż budzą pewne dyskusje. Mają więcej zalet czy wad? Mówiąc wprost: czy opłaca się je instalować?

Najważniejsze plusy instalacji fotowoltaicznych

Poniżej zgromadziliśmy najistotniejsze zalety wymieniane jako argument za instalacją paneli fotowoltaicznych.

1. Dają oszczędności

Dobrze zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna złożona z wysokojakościowych, wydajnych paneli, a także pozostałych elementów (m.in. falownika) jest w stanie zapewnić spore oszczędności w domowym czy firmowym budżecie. Dobrze dobrana moc uwzględniająca aktualny sposób rozliczenia pozwala uniknąć wysokich rachunków za prąd. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze można przeznaczyć np. na ubezpieczenie na dom https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/ czy fundusz remontowy.

2. Są przyjazne środowisku

Już na całym świecie panuje obawa przed kryzysem klimatycznym i wszędzie podejmuje się mniej lub bardziej zdecydowane działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Fotowoltaika jest zaliczana do odnawialnych źródeł energii. Rzeczywiście – promieni słonecznych nie pozyskuje się tak konwencjonalnie jak np. ropy naftowej czy węgla. Ich praca na rzecz wytwarzania prądu jest właściwie zeroemisyjna, a redukcja wydzielania dwutlenku węgla to przecież podstawa współczesnej polityki klimatycznej.

3. Szybko się zwracają

Dzięki temu, że ceny za energię elektryczną wciąż rosną, a fotowoltaika pozwala zapomnieć o wysokich rachunkach, cała inwestycja może się zwrócić w kilka-kilkanaście lat.

Reklama

4. Można na nie dostać dotację

Co warte podkreślenia, właściciele domów jedno- i wielorodzinnych, przedsiębiorcy czy rolnicy mają do wyboru wiele form dotacji, dofinansowań czy preferencyjnych kredytów i pożyczek. Przy planie na inwestycję fotowoltaiczną można liczyć na wsparcie od administracji państwowej lub samorządu. Sprawdź, czy bardziej opłacalny jest dla Ciebie program ogólnopolskich dotacji, czy może realizowany tylko w Białymstoku.

Najważniejsze minusy instalacji fotowoltaicznych

Nic nie jest doskonałe, więc nawet duża popularność paneli słonecznych nie powinna przysłaniać ich minusów, które powinno się wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji.

1. Nie zawsze dają niezależność energetyczną

Samodzielna produkcja prądu wcale nie musi oznaczać niezależności energetycznej. Wynika to ze specyfiki popularniejszej formy instalacji fotowoltaicznej, czyli on-grid. Zasadą jej działania jest podłączenie do ogólnej sieci energetycznej (i odprowadzanie do niej nadwyżek wyprodukowanej energii). Z tego względu, gdy dochodzi do awarii prądu, np. na całym osiedlu, Twój dom również jest od niego odcięty. Aby uniknąć takiej sytuacji, należy zainwestować we wciąż drogie magazyny energii, a także znaleźć na nie dość miejsca.

2. Zajmują przestrzeń na dachu

To pewien minus pod względem estetyki, a także utrudnienie – bo żeby instalacja działała wydajnie, odpowiednia liczba paneli, musi być zainstalowana w stronę Słońca. W wielu budynkach jest to dość problematyczne, choć na szczęście można znaleźć rozwiązania.

3. Co przyniesie przyszłość?

Tak naprawdę wciąż niewiele wiemy. Czy rzeczywiście panele będą działały za 30 lat? Czy politycy znów nie zmienią przepisów, przez co spadnie opłacalność fotowoltaiki? Konieczność zadawania sobie tych pytań stawia przy fotowoltaice pewien minus.