Ford w Rajdzie Sardynii

Rajdowe Mistrzostwa Świata FIA dobiegają półmetka. Na zakończenie pierwszej połowy sezonu, aktualny mistrz świata i lider tegorocznej klasyfikacji, zespół BP-Ford World Rally Team zmierzy się z przeciwnikami na trasach dwóch rund uznawanych za jedne z najbardziej wymagających dla samochodów w całym serialu. Szutrowy Rajd Sardynii będący siódmą rundą mistrzostw odbędzie się w nadchodzący weekend, w dniach 17 – 20 maja.
Po wypadnięciu Rajdów Cypru i Turcji w kalendarzu mistrzostw pozostały tylko dwie szutrowe rundy rozgrywane w basenie Morza Śródziemnego. Są to Rajd Sardynii i czerwcowy Rajd Akropolu. Na Sardynii twarde podłoże dróg pokryte jest często warstwą luźnego żwiru a nawet piasku, wskutek czego załogi jadące jako pierwsze tracą cenne sekundy podczas pierwszych przejazdów OS-ów. Kamieniste drogi i stosunkowo wysokie temperatury mogą okazać się bardzo wymagające dla opon BFGoodrich.
Mimo, że baza rajdu znów znajduje się w mieście Olbia, organizatorzy znacznie zmienili trasę. Ponad połowa długości trasy to odcinki nieznane wcześniej zawodnikom w tym ponad połowa pierwszego i cały ostatni etap. Ekskluzywny nadmorski kurort Porto Cervo ponownie będzie miejscem startu i mety rajdu. Pierwszy etap będzie najdłuższy. Kierowcy rywalizować będą na południe od Olbii, w regionie Nuoro. W sobotę zawodnicy zmierzą się z trasami znanymi z zeszłego roku. Etap będzie zawierał między innymi OS Monte Lerno ze spektakularną „hopą” nazywaną „camel humps”, czyli garby wielbłąda. W niedzielę trasa rajdu poprowadzi na zachód i północ od Olbii, a odcinki zlokalizowane będą w okolicach Tempio Pausania i Arzachena. Każdy etap składać się będzie z dwukrotnie przejeżdżanych trzech OS-ów. Trasa rajdu liczyć będzie 1061.84 km w tym 342.86 km OS-owych.
Bazę rajdu zlokalizowano w mieście Olbia, w regionie Costa Smeralda na północy wyspy. Start odbędzie się jednak w Porto Cervo, jednym z najbardziej ekskluzywnych nadmorskich kurortów w Europie. Trasy OS-ów łączą wąskie, kręte fragmenty i nieco szybsze sekcje. Organizatorzy usunęli z trasy rajdu najbardziej nierówne partie. Pomimo to OS-y będą niezwykle wymagające i Ford Focus RS WRC będzie musiał wykazać się niezwykłą wytrzymałością i niezawodnością. Po umocnieniu się na pozycji lidera w klasyfikacji zespołów fabrycznych podczas poprzedniej rundy mistrzostw w Argentynie, zespół BP-Ford wystartuje do rajdu Sardynii z przewagą 9 punktów nad Citroenem. Marcus Grönholm jest drugi w klasyfikacji kierowców i traci tylko 3 punkty do lidera. W sześciu dotychczasowych rundach 39-letni Fin pięciokrotnie stawał na podium.
Zespół BP-Ford używa w rajdach szutrowych opon firmy BFGoodrich typu g-Force o podwyższonej odporności na zużycie. Bieżnik zapewnia dużą powierzchnię kontaktu opony z nawierzchnią dla osiągnięcia możliwie najlepszej przyczepności i prowadzenia samochodu. W razie potrzeby istnieje możliwość wykonania dodatkowych nacięć bieżnika, jeżeli na nawierzchni będzie warstwa luźnego szutru, piasku czy błota. Opony będą dostępne w 2 twardościach mieszanki – średnie i twarde.
* Po rajdzie, w ramach przygotowań do Rajdu Akropolu, zespół odbędzie czterodniowe testy w Grecji. 22 i 23 maja za kierownicę Forda Focus RS WRC wsiądzie Mikko Hirvonen, a kolejne dwa dni testował będzie Marcus Grönholm.
* Rajd Sardynii jest trzecią rundą rajdowych mistrzostw juniorów. Włosi Alessandro Bettega i Simone Scattolin pojadą Fordem Fiesta Super 1600. Będzie to część nagrody za wygranie zeszłorocznego cyklu Fiesta SportingTrophy International. Załoga przygotowywała się do rajdu podczas testów w lasach Greystoke w Wielkiej Brytanii. Na Sardynii odbędzie się także trzecia runda mistrzostw SportingTrophy, w których załogi rywalizują w Fordach Fiesta ST. W rajdzie wezmą udział między innymi Barry Clark i Scott Martin, zwycięzcy dwóch poprzednich rund.
* Hirvonen i Lehtinen obejrzą w Atenach 23 maja finał piłkarskiej Champions League. Na mecz zostali zaproszeni przez Ford of Europe. Ford jest głównym partnerem Champions League. Jako fani Liverpoolu, Hirvonen i Lehtinen będą kibicować brytyjskiej drużynie w starciu z AC Milanem.
autor: T.K.
źródło: Ford

Reklama