Folia stretch – zastosowanie i rodzaje

Pakowanie różnego rodzaju ładunków wymaga wykorzystania odpowiednich materiałów. Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań wykorzystywanych do transportu różnych ciężkich towarów jest pakowanie za pomocą folii stretch. W związku z ogromną popularnością, jaką cieszy się wykorzystanie tego materiału, przygotowany został poniższy artykuł, w którym poruszono najważniejsze kwestie związane z folią. Jeżeli zastanawiasz się, jakie istnieją rodzaje oraz w jaki sposób można je zastosować, w tym tekście znajdziesz wszystkie odpowiedzi na te pytania.

Folia stretch – zastosowanie

Folia stretch cieszy się ogromną popularnością zwłaszcza firmach spedycyjnych, kurierskich oraz wielu innych, które zajmują się transportem towarów. Jednak coraz częściej wykorzystywana jest także w domach i innych branżach. Folia stretch stanowi skuteczne zabezpieczenie przed różnego rodzaju uszkodzeniami, ponieważ mocno trzyma elementy ładunku, a także zapewnia mu odpowiednią amortyzację. Ten materiał chroni towar przed różnymi zabrudzeniami, a także zmianami temperatury, ponieważ ma termoizolacyjny charakter. Ze względu na swoje właściwości jest bardzo elastyczny, dzięki czemu można go wykorzystać niezależnie od rozmiaru i wagi ładunku.

Folię stretch można również kojarzyć z kuchni, ponieważ często wykorzystuje się ją do zabezpieczania naczyń, w których znajduje się jedzenie. Jest również bardzo ceniona ze względu na to, że można nią owijać ładunki posiadające specyficzne kształty, ponieważ materiał ten z łatwością się do nich dostosowuje. Folia stretch najczęściej powstaje z polimerów i kopolimerów etylenu. Wśród wielu przydatnych cech, które wpływają na mnogość jej zastosowań, widnieją również jej właściwości przylepne. Dzięki bardzo silnej przyczepności warstw folii stretch można skutecznie zabezpieczyć ładunek przed przedostaniem się do niego wody lub zabrudzeń w postaci pyłu czy kurzu.

Reklama

Często przydatnym aspektem okazuje się również to, że folia jest przezroczysta. Dzięki temu w sytuacji, kiedy ktoś zamówił jakąś przesyłkę, może zobaczyć, czy jej zawartość się zgadza bez konieczności odpakowywania jej. Jednak występują również egzemplarze w różnych kolorach, na przykład czarnym, który uniemożliwia zobaczenie zawartości pakunku.

Folia stretch to bardzo wygodne rozwiązanie ze względu na łatwość pakowania. Jest także bardzo wytrzymała, dzięki czemu przy odpowiednim owinięciu wykazuje odporność na przebicie. Ponadto wykazuje dużą trwałość w sytuacji parowania, a także cechuje się niezmiennością chemiczną w stosunku do opakowanych nią towarów. Elementem, który również w dużym stopniu wpływa na tak częste wykorzystanie tego typu materiału, jest niska cena.


Folia stretch – rodzaje


Mogłoby się wydawać, że występuje tylko jeden rodzaj folii stretch – nic bardziej mylnego. Na rynku występuje wiele różniących się od siebie typów tego materiału, które oferują wiele możliwości. Wśród rodzajów można wymienić między innymi:

  • kolorowe folie stretch – to dobre rozwiązanie, jeśli chcesz ukryć zawartość przesyłki przed niepożądanymi spojrzeniami bądź zastosować system barw do różnego rodzaju towarów. W ten sposób będziesz znać zawartość ładunku, nie musząc go odpakowywać,
  • przezroczysta folia stretch – w tym przypadku założenie jest odwrotne, ponieważ zawartość przesyłki ma być widoczna. Korzystanie z folii tego typu zapewnia dużą swobodę pakowania i łatwość tego procesu,
  • folia stretch typu blown – ten rodzaj produkuje się specjalną metodą, która sprawia, że za jego pomocą możliwe jest bezpieczne zapakowanie ładunków cechujących się bardzo ostrymi krawędziami,
  • folia pre-stretch – ten rodzaj został wcześniej specjalnie rozciągnięta. Dzięki swoim szczególnym właściwościom świetnie sprawdza się do ustabilizowania ładunku o nawet bardzo dużej wadze,
  • ekologiczna folia stretch – do jej produkcji wykorzystuje się materiały pochodzące z recyklingu. Dzięki temu można wspierać ochronę środowiska bez utraty jakości lub jakichkolwiek właściwości folii stretch.