Fiszki nie tylko do nauki słówek! Czego jeszcze się z nich nauczysz?

Do jednych z najprostszych metod nauki języków obcych zalicza się fiszki. Co istotne wbrew pozorom uczenie się języka z fiszek nie ogranicza się jedynie do samych słówek, zastosowanie tego skutecznego narzędzia dydaktycznego jest o wiele szersze. Czego jeszcze w formie quizu można się nauczyć z tych niepozornych na pierwszy rzut oka kartoników?

Obok najbardziej tradycyjnych fiszek do nauki języka, do których należą oczywiście fiszki ze słówkami, znaleźć można szereg ciekawych zestawów, które pozwalają zapoznać się z językiem na wielu różnych poziomach. Jakich dokładnie?

Fiszki do nauki konwersacji

Płynne prowadzenie rozmowy to coś, o czym marzy każdy, kto uczy się języka. Sama znajomość słówek niestety nie gwarantuje nam takich efektów. Swobodnego porozumiewania w danym języku można się jednak nauczyć przy wykorzystaniu ze specjalnych fiszek konwersacyjnych. Tego typu zestawy zawierają fiszki ze starannie wyselekcjonowanymi zwrotami językowymi, które umożliwiają swobodną konwersację zarówno towarzyską, jak i biznesową.

Fiszki do nauki gramatyki i pisowni

Język obcy to także gramatyka i pisownia, i wbrew pozorom fiszki także mogą być tutaj przydatne. Fiszki do nauki gramatyki i pisania pozwalajązapoznać się z konkretnymi częściami mowy danych języków oraz ich pisownią. Przy nauce wielu języków szczególnie przydatne są fiszki z czasownikami. Co najważniejsze, system powtórek doskonale utrwala zdobytą wiedzę, dzięki czemu bez problemu można ją wykorzystać, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Fiszki do prowadzenia korespondencji e-mail

Sprawna komunikacja językowa dotyczy nie tylko rozmów, ale także korespondencji. Biorąc pod uwagę, że współczesny świat bazuje w tym zakresie przede wszystkim na poczcie elektronicznej, niezwykle ważnym aspektem znajomości języka obcego – zwłaszcza angielskiego – jest możliwość swobodnego porozumiewania się poprzez e-mail. Przy czym wiąże się to nie tylko z samym pisaniem, ale także znajomością form grzecznościowych i zwrotów używanych w tego typu komunikacji. Wszystko to znaleźć można w fiszkach – Korespondencja e-mailowa.

Fiszki tematyczne i inne

Obok fiszek językowych ze standardowymi słówkami, warte uwagi są również fiszki tematyczne, gdzie mamy do czynienia ze słownictwem charakterystycznym dla danej branży. Przykładowo dla języka angielskiego znaleźć można między innymi:

 • Fiszki – Praca w korporacji
 • Fiszki – Biznes
 • Fiszki – W pracy
 • Fiszki – Praca zdalna
 • Fiszki – Rozmowa kwalifikacyjna

Ciekawymi zestawami są również fiszki dedykowane dla podróżników, które zawierają najciekawsze fakty na temat danego kraju. Są to między innymi fiszki:

 • Poznaj Wielką Brytanię
 • Poznaj Francję
 • Poznaj Hiszpanię
 • Poznaj Rosję
 • Poznaj Niemcy
 • Poznaj Włochy

Na tym jednak nie koniec! Dostępne są również fiszki z popularnymi cytatami w języku angielskim oraz szereg zestawów, dzięki którym można zapoznać się z idiomami czy kolokacjami. W przypadku języka angielskiego mamy również fiszki dla maturzystów, które pomagają w przygotowaniu do egzaminu dojrzałości z języka obcego.