Reklama

Filmowa rozgrzewka przed 2. Festiwalem Filmowym Wajda na Nowo Ruszają Solniki 44 XXXI Muzyczne Dialogi nad Bugiem

Pokazy filmów mistrzów polskiego filmu, kino plenerowe, śniadania z dokumentem, warsztaty filmowe, konkurs filmów krótkometrażowych, wystawy zdjęć i plakatów filmowych, spotkania z gwiazdami polskiego filmu – to główne punkty bogatego programu 2. edycji festiwalu filmowego, który odbędzie się od 18 do 20 sierpnia 2022 r. w Suwałkach. Jako rozgrzewkę przed sierpniowym wydarzeniem, widzowie obejrzą nieodpłatnie plenerowy pokaz filmu „Czarna Dama” oraz wezmą udział w spotkaniu z jego twórcami.

„Czarna Dama” to przedwojenny Białystok, tajemnicza sekta, mafijne interesy żydowskiego półświatka Akcja tej produkcji kinowej w stylistyce kina noir rozgrywa się na terenach przedwojennej Białostocczyzny. Obraz przedstawia inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami kryminalną historię tajemniczej kobiety. Iga (w tej roli Izabela Wilczewska), uciekając przed trudną przeszłością, wraca do rodzinnego Białegostoku. Okazuje się, że w prowincjonalnym mieście, gdzie przeplatają się historie tajemniczej podlaskiej sekty, polskich i rosyjskich sąsiadów oraz mafijnych interesów żydowskiego półświatka, niełatwo znaleźć schronienie. Jednak największym zagrożeniem może okazać się jej własna przeszłość.

Film powstał przy zaangażowaniu wielu białostockich twórców, począwszy od odpowiedzialnego za scenariusz Krzysztofa Szubzdy, który wraz z Łukaszem Seweryńskim jest reżyserem filmu, autora zdjęć Pawła Jankowskiego (autora filmu „Cząstka Podlasia”), po twórców muzyki (The Consonance Trio, Katarzyna Garłukiewicz) czy kostiumów, które przygotowała Elwira Horosz. Na ekranie zobaczymy podlaskich aktorów: m.in. Ryszarda Dolińskiego, Krzysztofa Bitdorfa, Krzysztofa Zemłę, Katarzynę Siergiej, Andrzeja Beję-Zaborskiego oraz Adama Woronowicza.

„Czarna Dama” została filmem miesiąca w kategorii „Najlepszy dramat” w międzynarodowym konkursie European Cinematography Awards (ECA) dla niezależnych twórców filmowych z całego świata. Producentem i pomysłodawcą filmu jest Mucha Na Dziko. Kinowa premiera filmu odbyła się 2 września 2021 r. w Białymstoku.

Organizatorami Festiwalu Filmowego Wajda na Nowo są Miasto Suwałki i Suwalski Ośrodek Kultury we współpracy z firmą Kreacja Pro Andrzej Pągowski i partnerstwie z Wajda School oraz Fundacją Rozwoju Podlaskiej Kinematografii Bardzo Dziki Wschód.

źródło: Suwalski Ośrodek Kultury
oprac.: Barbara Likowska-Matys

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama