Reklama

Film „Czarna Dama”, laureat podlaskiej marki 2021 pokazany w Brukseli XX edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Dzieci i Młod…

„Czarna Dama”, tegoroczny laureat nagrody Podlaska Marka 2021 w kategorii kultura, to fabularna produkcja filmowa w stylistyce kina noir, której akcja rozgrywa się na terenach Białostocczyzny. Przedwojenny Białystok, tajemnicza sekta, mafijne interesy żydowskiego półświatka – to wszystko odnaleźć można w filmie inspirowanym prawdziwymi wydarzeniami.

Iga (w tej roli Izabela Wilczewska), uciekając przed trudną przeszłością, wraca do rodzinnego Białegostoku. Okazuje się jednak, że w prowincjonalnym mieście, gdzie przeplatają się historie tajemniczej podlaskiej sekty, polskich i rosyjskich sąsiadów oraz mafijnych interesów żydowskiego półświatka, niełatwo znaleźć schronienie. Jednak największym zagrożeniem może okazać się jej własna przeszłość.

Film powstał przy ogromnym zaangażowaniu wielu białostockich twórców, począwszy od odpowiedzialnego za scenariusz Krzysztofa Szubzdy, który wraz z Łukaszem Seweryńskim jest reżyserem filmu, autora zdjęć Pawła Jankowskiego (autora filmu „Cząstka Podlasia”), twórców muzyki (The Consonance Trio, Katarzyna Garłukiewicz) i kostiumów, które przygotowała Elwira Horosz. W filmie zobaczymy najlepszych podlaskich aktorów: m.in. Ryszarda Dolińskiego, Krzysztofa Bitdorfa, Krzysztofa Zemłę, Katarzynę Siergiej, Andrzeja Beję-Zaborskiego oraz Adama Woronowicza.

„Czarna Dama” została filmem miesiąca w kategorii „Najlepszy dramat”, w międzynarodowym konkursie European Cinematography Awards (ECA) dla niezależnych twórców filmowych z całego świata. Producentem i pomysłodawcą filmu jest „Mucha na dziko”.

Środowe (25.05) wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem, a na widowni zasiadło wielu przedstawicieli Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.

tekst: Michał Szczepura
red.: Paulina Tołcz
fot.: Marta Kisilewicz/Biuro Województwa Podlaskiego w Brukseli

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama