Reklama

Festiwal szopek

  W holu Kina Forum z godziny na godzinę pojawia się coraz więcej fantastycznych szopek. Już po raz dwunasty na apel Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Białostockiej odpowiedzieli mieszkańcy z całego Podlasia tworząc m.in. Trzech Królów z włóczki.

  Podlasianom nigdy nie brakowało energii i pomysłów do tworzenia szopek. Z roku na roku wykorzystują najróżniejsze tworzywa – od ciasta po włóczkę, wiklinę czy drewno. Zdaniem Małgorzaty Wyszyńskiej budowanie szopki może być znakomitym pomysłem na wzmocnienie więzi w rodzinie. Do Białegostoku przyjechały szopki niemal z całego województwa, a wciąż napływają nowe.

  Organizatorzy liczą, ze waz z rozwojem konkursu narodzi się styl podkreślający wyjątkowość szopek z naszego regionu. Chętni mogą do 4 stycznia przynosić swoje szopki do Kina Forum. Tu zajmie się nimi sztab wolontariuszek – uczennic Państwowego Gimnazjum nr 13. Wystawa wszystkich szopek będzie trwała od 6-go do 13-go stycznia, a 14-go najciekawsze zostaną nagrodzone na specjalnej uroczystości w Hotelu Gołębiewski.

  Szopki Bożonarodzeniowe to bardzo stary element naszej świątecznej tradycji. Są w niej obecne znacznie dłużej niż choinka i Święty Mikołaj. Na przestrzeni wieków przybierały różne formy. Pierwsze wzmianki o budowaniu w kościołach swego rodzaju ołtarzyków przedstawiających moment narodzin Jezusa pochodzą z Włoch. Tradycja ta, rozpowszechniona w całej średniowiecznej Europie, przywędrowała do Polski w XIII wieku, wraz z zakonnikami reguły świętego Franciszka.

https://www.bstok.pl/up/news/1030_1.jpg https://www.bstok.pl/up/news/1030_2.jpg https://www.bstok.pl/up/news/1030_3.jpg https://www.bstok.pl/up/news/1030_4.jpg https://www.bstok.pl/up/news/1030_5.jpg https://www.bstok.pl/up/news/1030_6.jpg https://www.bstok.pl/up/news/1030_7.jpg https://www.bstok.pl/up/news/1030_8.jpg

Reklama