Reklama

Festiwal Kierunek Wschód po raz piąty

„Kierunek Wschód” to przegląd spektakli prezentujący kulturę pogranicza, w tym przedstawienia zza wschodniej granicy Polski. Wydarzenie realizowane jest z myślą o międzynarodowej idei Partnerstwa Wschodniego – programu współpracy w ramach Europejskiej Polityki Sąsiedztwa z sześcioma państwami Europy Wschodniej: Białorusią, Ukrainą, Mołdawią, Gruzją, Armenią i Azerbejdżanem.

Festiwal został dofinansowany z budżetu województwa podlaskiego kwotą 150 tys. zł. Tyle samo pieniędzy na jego organizację przeznaczyło Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

– Festiwal wzbogaca ofertę artystyczną Teatru Dramatycznego, a także znakomicie wpisuje się w charakter naszego regionu z jego wielokulturowością i różnorodnością – podkreślał marszałek Kosicki. – Dlatego, jako zarząd województwa, wspieraliśmy i będziemy wspierać organizację tego wydarzenia.

Do udziału w tegorocznej edycji festiwalu zaproszono Narodowy Akademicki Teatr im. Gabriela Sundukyana z Armenii ze spektaklem Dekameron. W wykonaniu artystów z Teatru im. Juliusza Osterwy z Lublina zobaczymy „Psie serce”. Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zaprezentuje „Boga mordu” i „Treny”. Będzie jeden pokaz online – na wirtualnej scenie wystąpi gruziński Państwowy Teatr Dramatyczny im. Waży Pszaweli w Telawi ze spektaklem „Kiedy tak bardzo za mną tęsknisz…”.

– Zaprosiliśmy również artystów z Białorusi: Grupę Teatralną Kupałaucy ze spektaklem „Ja” i Niezależny Projekt Teatralny, który zaprezentuje przedstawienie „Hetamy” – mówił Piotr Półtorak, dyrektor Teatru Dramatycznego – Są to grupy teatralne niezwiązane z białoruskimi teatrami państwowymi – zaznaczył.

W związku z remontem budynku Teatru Dramatycznego przy ul. Elektrycznej przedstawienia będą prezentowane w różnych lokalizacjach, m.in. w Spodkach, w Kinie Ton, w klubie Zmiana Klimatu i w Uniwersyteckim Centrum Kultury na kampusie Uniwersytetu w Białymstoku.

Festiwal „Kierunek Wschód” to projekt niekomercyjny i wstęp na wszystkie spektakle jest bezpłatny. Jednak obowiązują darmowe wejściówki.

– Będzie można zgłaszać się po nie od 14 września, od godz. 14 w kasie teatru, która obecnie znajduje się przy ul. Suraskiej 1 – informowała Martyna Faustyna Zaniewska, zastępczyni dyrektora Teatru Dramatycznego.

Jedna osoba może otrzymać maksymalnie po dwie wejściówki na wybrane przedstawienia. Należy je odebrać osobiście, a wcześniejsza rezerwacja jest niemożliwa.

Więcej szczegółów na temat Festiwalu „Kierunek Wschód” znajduje się na stronie dramatyczny.pl.

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Piotr Babulewicz

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama