Reklama

Ferie z podlaską kulturą Kultura romska w malarstwie Joanny Brzozko Trwa bicie rekordu w graniu bluesa

Zimowa przerwa szkolna w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej (PMKL) przebiegała będzie ph. Kolorowo i naukowo – u nas zawsze na ludowo. Każdego dnia, od poniedziałku do piątku, około godz. 8 na fanpejdżu instytucji na Facebook’u będą zamieszczanie zadania do wykonania – związane ze Skansenem, ale też zahaczające o współczesność. I tak uczestnicy dowiedzą się m.in. jak wypiec własnoręcznie ciasteczka czy batoniki. Pojawią się wskazówki pozwalające na samodzielne wykonanie kul do kąpieli i kremów do rąk. W każdy piątek będzie można sprawdzić swoją wiedzę i wziąć udział w interesującym quizie. Znajdzie się też przestrzeń dla miłośników ptaków.

Moc atrakcji przygotowała Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Wśród nich zajęcia literackie i plastyczne, gry i zabawy, planszówki oraz wspólne czytanie książek. Spotkania będą się odbywały w filiach instytucji na terenie całego Białegostoku.

Niezwykle bogatą ofertę proponuje Muzeum Podlaskie. W poszczególnych oddziałach instytucji odbędą się warsztaty dla dzieci o różnej tematyce. Uczestnicy zajęć przeniosą się w czasie i dowiedzą m.in., co za tajemnicze zwierze przysiadło na bramie prowadzącej do Pałacu Branickich. Poznają tajniki dawnych akcesoriów, służących do zabaw na śniegu naszym dziadkom i pradziadkom. Pobawią się także w tropicieli śladów zwierzęcych i odkryją tajemne zakamarki zabytkowego budynku tykocińskiej synagogi. Pojawi się garść informacji o ikonach, ziołach i tradycjach żydowskich. Nie zabraknie też skrzydlatych jeźdźców i tajników sztuki wojennej.

Fantastyczne spotkania ma w swojej ofercie z okazji zimowego wypoczynku Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach i Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie. Będą to m.in. spektakle muzyczno-teatralne, przeróżne warsztaty, spotkania autorskie, a nawet… nauka robotyki!


Podlaski Instytut Kultury
z kolei zaprasza na kreatywne zajęcia dla dzieci z klas I-III z dużą dawką ruchu, tańca i sztuki. Najmłodsi będą mieli okazję wykonać m.in. postaci trzech króli w technice pasteli z elementami kalkografii, bransoletki w technice kumihimo i makramy czy ilustracje do Teatru Kamishibai. Uczestnicy rozegrają historyczną grę planszową oraz wezmą udział w starych grach i zabawach z elementami folkloru.


oprac.: Anna Augustynowicz
red.: Paulina Dulewicz

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama